Erdogan: Holandsko sa správa ako „banánová republika“

Recep Tayyip Erdogan, Turecko,

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, (zdroj: TASR/AP Photo)

V polovici apríla sa v Turecku uskutoční referendum o zlúčení funkcie prezidenta a predsedu vlády a ďalších 17 ústavných zmenách. Prezident Recep Tayyip Erdoğan by tak získal väčšie právomoci. Pre úspech v referende chceli jeho ministri lobovať u krajanov v Holandsku a v Nemecku.

Holandská politická reprezentácia sa postavila proti tomu, aby tureckí ministri vystúpili na predreferendových mítingoch v krajine. Šéfovi diplomacie Mevlütovi Çavuşoğluovi znemožnili pristátie so súkromným lietadlom a ministerku sociálnych vecí Fatmu Kayovú eskortovali na hranice s Nemeckom.

Začala sa tak diplomatická roztržka s viacerými nanajvýš kontroverznými výrokmi.

Pozostatok nacizmu

Çavuşoğlu sa napokon presunul do Francúzska, odkiaľ Holandsko označil za centrum fašizmu v Európe. Ministerka Kayová sa posťažovala, že úrady s ňou hrubo zaobchádzali. Povedala: „Európsky prístup k ženskej ministerke len tri dni po Medzinárodnom dni žien je tragikomédia.“

Prezident Erdoğan hovoril v nedeľu v súvislosti s incidentom o „pozostatkoch nacizmu“ a vyhrážal sa odvetou. Medzinárodné organizácie vyzval na uvalenie sankcií voči Holandsku, zatiaľ čo asi tisícka jeho prívržencov protestovala priamo pred konzulátom v Rotterdame. Polícia voči nim zasiahla vodnými delami.

Schäuble: Mali by dostať rozum

Do podobnej roztržky s Tureckom sa Nemci dostali už skôr. Aj v tamojších mestách chceli na predreferendových zhromaždeniach vystupovať tureckí ministri. Ani tu im to neumožnili, čo vyvolalo známe komentáre o nacizme a fašizme.

Minister financií Wolfgang Schäuble v nedeľu povedal, že turecké vyjadrenia ohrozujú ekonomickú a inú spoluprácu. „Bol by som rád, ak by Turecko dostalo rozum,“ uviedol.

Ochladenie vzťahov s Európou dokumentuje že, dánsky premiér Lars Løkke Rasmussen navrhol svojmu tureckému náprotivku Binalimu Yildirimovi, aby odložil svoju cestu do Kodane.