EÚ 2020: Paríž a Berlín majú spoločnú víziu

Zdroj: TASR, AP Photo/Francois Mori

Zverejnenie spoločnej agendy predchádza tohtotýždňový neformálny summit lídrov EÚ ohľadom novej stratégie pre rast a zamestnanosť s výhľadom do roku 2020.

„Éra ohromných deklarácií a stratégií je na ústupe,“ uviedol Sarkozy pri prezentovaní „Agendy 2020“, francúzsko-nemeckom náčrte budúcej vzájomnej spolupráce. „Čo je rast v dvadsiatom prvom storočí? Spoločne musíme nájsť odpoveď na túto otázku,“ uviedla kancelárka Merkelová.

„Čo je rast v dvadsiatom prvom storočí? Spoločne musíme nájsť odpoveď na túto otázku,“ uviedla kancelárka Merkelová.

Pokiaľ ide o zahraničnú politiku, dvojica hovorila o spoločnej iniciatíve pre Blízky východ, spolupráci pri príprave pred veľkými stretnutiami akým je summit G20 a spoločná odozva na návrhy ruského prezidenta Dimitrija Medvedeva pre Európu. Merkelová uviedla, že vzťahy s Ruskom sú pre Európu zásadné.

Desaťstranový dokument návrhov na prehlbovanie vzťahov medzi dvomi krajinami sa zameriava na šesť oblastí – ekonomiku, energetiku a klímu, výskum, zahraničnú politiku a obranu, občianstvo a inštitucionálnu spoluprácu.

Spolupracovať budú napríklad pri vybudovaní skladov na skladovanie plynu, ako poistky v prípade výpadu dodávok, ďalej pri tvorbe učebníc o Európe a európskej integrácii a na vypustení satelitu, ktorý bude monitorovať emisie skleníkových plynov. Okrem toho chcú ako prví na svete spustiť demonštračný projekt pre elektrické autá, ktorým chcú poukázať na neobmedzené možnosti týchto vozidiel.

Ostatné návrhy na spoluprácu sú už menej špecifické. Krajiny hovoria o znižovaní emisií CO2, no nešpecifikovali možnosť zavedenia dane z emisií. Francúzsko svoje plány na zavedenie uhlíkovej dane zverejnilo v júli, nemecká vláda je však v tejto otázke nejednotná.

Kedy plánujú jednotlivé časti plánu implementovať lídri neprezradili. Časový harmonogram si zatiaľ nestanovili.