EÚ a USA sprísňujú sankcie voči Rusku

Zdroj: European council

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval členské štáty, aby zaujali odvážnejší postoj voči Rusku a kríze na Ukrajine.

 „Musíme ísť ďalej a byť reaktívni a defenzívni. Ako Európania musíme znova nadobudnúť sebavedomie a uvedomiť si našu silu,“ vyhlásil Tusk na štvrtkovom zasadaní Európskej rady, ktorá odsúhlasila tvrdšie sankcie voči Rusku.

Európska 28-ča už v minulosti prijala viacero opatrení, ktoré bránia dovozu niektorých ruských produktov a znemožňujú prístup ruských bánk k európskym kapitálovým trhom.

Ruská federácia prežíva prvú ekonomickú recesiu od roku 2009. Od zavedenia protiopatrení voči európskym sankciám sa zvýšili ceny potravín o 20%. Tento rok bol zlý aj pre ruskú menu. Rubeľ zaznamenal prepad oproti doláru až o 45%, pričom len minulý týždeň poklesol o celých 10%. V snahe stabilizovať národnú menu a zabrániť ďalšiemu odlivu kapitálu ruská Centrálna banka zdvihla úrokové sadzby až o 17%.

Napriek tomu Putin verí, že aj v prípade najpesimistickejšieho scenára sa ruská ekonomika „spamätá“ už do dvoch rokov. „Situácia sa však môže začať zlepšovať aj v 1. kvartáli, v polovici alebo na konci budúceho roka," dodal počas každoročného príhovoru Putin s tým, že Ruská ekonomika sa bude musieť adaptovať na nízke ceny energií.

Rusko viní zo zlej ekonomickej situácie najmä neoprávnené sankcie západu. Nepomáhajú ani nízke ceny ropy, keďže až polovicu štátneho rozpočtu tvoria príjmy z predaja energických surovín. Cena ropy Brent od júna poklesla až o 45%. Barel tejto ropy sa dnes predáva za 61 dolárov. Ak ceny ropy zostanú na tejto úrovni až do konca roka 2017, hrubý domáci produkt Rukej federácie by mohol klesnúť o 4,7% v roku 2015 a o 1,1% v roku 2016, uviedla to Bank of Russia.  

Viacerí európski lídri vyjadrili znepokojenie nad zlou finančnou situáciou Ruska a možnými dopadmi na európsku ekonomiku. Napriek tomu však odsúhlasili sankcie zamerané na zákaz investícií európskych spoločností do energetického sektora a cestovného ruchu na Kryme, ktorý Rusko anektovalo ešte v marci tohto roku.

„Ak chcú mať prístup na medzinárodné kapitálové trhy, musia sa správať podľa medzinárodných pravidiel,“ potvrdil svoje odhodlanie posilniť sankcie britský premiér David Cameron.

K európskym sankciám sa tento týždeň pridali aj Spojené štáty americké. Už v sobotu americký Kongres a Senát odobril zákaz vývozu zbraní a investícií do energetických projektov. V tzv. Zákone na podporu slobody na Ukrajine, ktorý podpísal americký prezident Barack Obama už vo štvrtok, okrem ďalších sankcií poskytne aj dodatočnú pomoc Ukrajine. Nový zákon však umožňuje americkému prezidentovi rozhodnúť, či, a ktoré sankcie sa budú naozaj uplatňovať.  

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov už v telefonickom rozhovore s predstaviteľom amerického rezortu diplomacie Johnom Kerrym naznačil, že zákon môže výrazne a dlhodobo narušiť vzájomné vzťahy.