EÚ čaká boj o stály spôsob riešenia krízy

Koncom týždňa sa v Bruseli stretnú hlavy štátov a vlád, aby rokovali o návrhoch reformy hospodárskeho riadenia, ktoré minulý týždeň schválili ministri financií. Pracovnej skupine predsedal stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Pravidlá budú prísnejšie a sankcie budú hroziť oveľa reálnejšie ako tomu bolo doteraz.

Nemecko však chce ďalej rozvíjať diskusie a presadiť systém riadeného bankrotu. Minulý týždeň Berlín a Paríž vyzvali k vytvoreniu stáleho mechanizmu na riešenie krízy v eurozóne a tiež k dočasnému odoberaniu hlasovacích práv v Rade za opakované porušenie rozpočtových pravidiel.

Tieto návrhy si však vyžadujú zásah do Lisabonskej zmluvy. K takémuto postupu sa však skepticky postavili aj ministri zahraničia, ktorí sa v Bruseli stretli v pondelok.

Predĺži sa mandát pracovnej skupiny?

„Chceme dve veci,“ uviedol pre EurActiv nemenovaný diplomat z veľkej členskej krajiny, ktorý sa vyjadril pod podmienkou anonymity. „V prvom rade sme šťastní z práce pracovnej skupiny a v tiež chceme, aby pracovala na skoncipovaní permanentného mechanizmu na riešenie krízy. Z nemeckého uhla pohľadu, ide o jeden balík: aby tam boli oba, nie jeden bez druhého.“ Hoci vyjednávania budú ťažké, Nemci sú optimistickí.

Diplomat priznal, že niektoré členské štáty sú zásadne proti myšlienke pozastavovania hlasovacích práv a počet tých, ktoré podporujú reformu je malý. „Akokoľvek, najväčšia časť krajín zatiaľ nezaujala žiadne stanovisko,“ vysvetlil diplomat.

„V Rade som ani raz nepočul námietku proti snahe o vypracovanie stáleho mechanizmu na riešenie krízy,“ dodal. Pripustil však, že pochybnosti sa týkajú skôr definície a zamerania schémy.

Je teda otázne, či sa predĺži mandát súčasnej pracovnej skupiny, alebo sa vytvorí nová. Francúzi a Nemci v spoločnom stanovisku z 18. októbra vyzvali, aby Van Rompuyova skupina pokračovala v práci do marca 2011.

Zmrazenie rozpočtu na rok 2011 výmenou za britskú podporu?

Britský premiér David Camerom medzitým naznačil, že francúzsko-nemecký návrh na zmenu Lisabonskej zmluvy podporí v prípade, že sa bude vzťahovať len na krajiny eurozóny a tiež že sa zabráni zvýšeniu rozpočtu EÚ na rok 2011.

„Potrebujeme alianciu an to, aby sme zabránili nárastu,“ uviedol Camerom pre denník Daily Mail. „Myslím si, že Francúzi sú tiež naklonení rozpočtovým škrtom a mali by sme to presadzovať osobitne tvrdo. Mal by byť zmrazený alebo znížený.“

Ak však Cameron podporí zmenu zmluvy môže to vyvolať nevôľu medzi konzervatívcami, ktorí sa obávajú otvorenia pandorinej skrinky európskej integrácie, ktorá už v minulostí rozdelila toryovcov a mohla by teraz uškodiť ich koaličnej dohode s proeurópskymi liberálnymi-demokratmi.

Open Europe, euroskeptický think-tank blízky konzervatívnym kruhom tvrdí, že vyhliadky na novú zmluvu predstavujú pre Spojené kráľovstvo príležitosť, ktorá sa vyskytne len raz za generáciu, na prerokovanie vzťahov medzi Veľkou Britániou a EÚ a v určitých oblastiach by sa mohli snažiť zbaviť vplyvu Bruselu.