EÚ čaká veľký kolotoč personálnych zmien

ilustračný obrázok [Incamerastock / Alamy]

Základné politické smerovanie Únie určujú naďalej predovšetkým vlády členských krajín. No obsadenie vrcholných postov v EÚ je napriek tomu dôležité – vrcholní predstavitelia európskych inštitúcií majú politický vplyv, a môžu zásadne vstupovať do diskusií.

Príkladom môže byť súčasný šéf ECB Mario Draghi. V lete 2012 zásadne prispel k utlmeniu krízy v eurozóne, keď banka, pod jeho vedením, začala intervenovať na trhoch v prospech Španielska a Talianska.

V najbližších dvoch rokoch sa obmení vedenie takmer všetkých hlavných inštitúcií. Prinášame prehľadný zoznam.

Predohra: šéf Euroskupiny

Predohrou personálnych zmien bola voľba šéfa euroskupiny. Medzi hlavných kandidátov na nástupcu Jeroean Dijsselbloema patril španielsky minister financií Luis de Guindos, a jeho slovenský rezortný kolega Peter Kažimír.

Nakoniec to ale dopadlo inak: post obsadil Mário Centeno z Portugalska. Kažimír totiž nezískal podporu Socialistov, a španielsky minister sa kandidatúry vzdal – údajne ako súčasť dohody medzi konzervatívcami a socialistami, podľa ktorej mal post pripadnúť socialistom, a de Guindos mal získať inú pozíciu.

Kažimír neuspel. Euroskupinu povedie Portugalčan Mário Centeno

Slovensko sa podľa Petra Kažimíra vďaka jeho kandidatúre v Európe zviditeľnilo. Novému predsedovi Euroskupiny chce pomôcť pri budovaní novej architektúry menovej únie.

Boj o ECB

Tým by mohol byť post viceprezidenta Európskej centrálnej banky. Krajiny eurozóny ho budú vyberať už budúci mesiac, hlavnými kandidátmi sú Luis de Guindos, a guvernér centrálnej banky Philip Lane.

Pozorovatelia dávajú väčšie šance Španielovi. Kandidatúra nie veľmi známeho Lanea môže byť len pokusom o zviditeľnenie pred výberom ďalšej dôležitej pozície, hlavného ekonóma ECB. Ten sa uskutoční v máji 2019.

Európsku centrálnu banku čakajú aj ďalšie personálne zmeny. V najbližšom roku a pol a vymení 5 členov Riadiacej rady, a na jeseň 2019 zasadne na jej čelo nový prezident.

V hre je niekoľko možných nástupcov Maria Draghiho, najprominentnejším menom je ale Jens Weidmann z Nemecka. Je dlhoročným kritikom expanzívnej politiky ECB a je považovaný za menového „jastraba“.

Európa si nesmie zvykať na lacné peniaze, tvrdí šéf Bundesbanky

Frankfurt nad Mohanom 19. februára (TASR) – Európa si nesmie zvyknúť na lacné peniaze od centrálnych bánk, vyhlásil prezident nemeckej Bundesbanky Jens Weidmann. Informovala o tom agentúra DPA.
"Každý si musí byť vedomý, že nízke úrokové sadzby nie sú trvalým stavom," …

Jeho názory mu v niektorých krajinách veľa sympatií nezískavajú. Nahrávať by mu však mohlo, že ak by post viceprezidenta získal de Guindos, na post prezidenta by si pravdepodobne nárokoval „severský klub“. Medzi kandidátmi sa spomína aj Francúz François Villeroy de Galhau, či Klaas Knot z Holandska. V hre sa zatiaľ neobjavilo žiadne meno z novších členov eurozóny.

Európsky parlament a Komisia

Veľké personálne zmeny prinesú voľby do EP, ktoré sa uskutočnia v máji 2019. Výmena na poste predsedu Európskeho parlamentu však môže prísť ešte skôr.

Ak by blížiace sa voľby v Taliansku vyhrala koalícia vedená stranou Silvia Berlusconiho, premiérom by sa údajne mohol stať súčasný predseda EP Antonio Tajani. Ten špekulácie priamo nepoprel.

Eurosocialisti hľadajú nového šéfa. Ficov kritik Pittella sa chce vrátiť do Talianska

Dočasným predsedom S&D sa stal Udo Bullman. Dve najväčšie frakcie v Európskom parlamente tak momentálne vedú Nemci.

Miesto jeho prípadného nástupcu by si pravdepodobne nárokovala stredo-pravá EPP, ku ktorej patrí aj Tajani.

Po eurovoľbách v máji 2019 prídu zásadnejšie zmeny. O vedení Európskeho parlamentu rozhodne sila politických skupín.

Tá by mohla byť rozhodujúca aj pri výbere budúceho šéfa Európskej komisie. Jean-Claude Juncker už v roku  2014 oznámil, že sa o druhý mandát uchádzať nebude. O mene jeho nástupcu je však ešte predčasné špekulovať.

Zatiaľ nie je známy ani spôsob výberu. Naposledy sa použil systém „vrcholových kandidátov“ – politické skupiny sa dohodli, že predsedom Komisie sa má stať líder tej frakcie, ktorá získa v eurovoľbách najviac mandátov. Členské krajiny nakoniec túto dohodu akceptovali.

Na budúci rok sa však môže EÚ vrátiť k starému postupu: predsedu Komisie vyberie z kandidátov Rada, a výsledok eurovolieb iba „vezme do úvahy“. Navrhnutý kandidát sa potom bude uchádzať o dôveru EP.

Kto po Tuskovi?

V roku 2019 končí mandát aj predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi. Aj v tomto prípade bude do výberu nástupcu vstupovať množstvo faktorov: politická príslušnosť, hľadanie rovnováhy zastúpenia jednotlivých regiónov EÚ, veľkých a malých krajín, členov a nečlenov eurozóny, a podobne.