EÚ chce lepšie utesniť Stredozemné more. Dá viac peňazí Taliansku

Summit EÚ v Bruseli. FOTO: Twitter.com

Lídri členských krajín Európskej únie v rámci prvého dňa rokovaní na summite v Bruseli prijali závery k migračnej politike. Požadujú v nich ďalšie zbližovanie názorov. Cieľom je  spoločná dohoda o reforme európskeho azylového systému.

Krajiny sa tiež zhodli, že v záujme zaistenia odolnosti členských krajín voči budúcim krízam, je nevyhnutný konsenzus v tejto otázke.

Pomoc pre Taliansko

Premiéri a prezidenti členských štátov sa podľa predsedu Európskej rady Donalda Tuska po prvom dni summitu dohodli na zvýšení finančných prostriedkov pre Taliansku. Chcú tak zabrániť vstupu nelegálnych migrantov do Európy cez stredomorskú cestu.

Tusk počas tlačovej konferencie oznámil, že členské krajiny poskytnú talianskemu premiérovi Paolovi Gentilonimu „dostatočné finančné prostriedky“ na účinnejšiu spoluprácu s líbyjskými úradmi. Európska komisia zabezpečí, aby zozbierané finančné zdroje išli na boj proti nelegálnej migrácii.

„Máme reálnu šancu uzavrieť cestu cez Stredozemné more,“ uviedol Tusk. Dodal, že vďaka vysielaniu námorných jednotiek k líbyjskému pobrežiu sa talianskym úradom po niekoľkých rokoch bojov s masovým prílivom migrantov podarilo znížiť ich počet.

Čítajte viac: https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/slovensko-na-summite-odmietne-kontroly-na-vnutornych-hraniciach-schengenu/

Súčinnosť miestnych jednotiek s líbyjskými milíciami pomohla zamedziť činnosti pašerákov a znížiť celkový počet migrantov putujúich cez Stredozemné more.

Tusk zároveň pripomenul, že lídri EÚ na decembrovom summite otvoria diskusiu o reforme azylového systému, ktorý sa po silnej migračnej vlne z roku 2015 ukázal ako neúčinný a krajiny “prvej línie” vystavil nadmernému migračnému tlaku.

Predseda Európskej rady vyjadril nádej, že členské krajiny dospejú ku konsenzu v tejto citlivej otázke ešte v prvej polovici roku 2018. Rokovania a úsilie o dosiahnutie kompromisu pripadnú na bulharské predsedníctvo v Rade EÚ.

Závery summitu urpesňujú, že konsenzus v tejto otázke nastolí rovnováhu medzi zodpovednosťou a solidaritou. Tým sa zaistí odolnosť členských krajín voči budúcim krízam.

Kvóty a ešte raz kvóty

Český premiér Bohuslav Sobotka počas hodnotenia výsledkov summitu vyzdvihol, že súčasťou reformy spoločného európskeho azylového systému je aj politický záväzok nájsť konsenzuálne riešenie.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/europoslanci-chcu-obmedzit-eurofondy-pre-krajiny-ktore-odmietaju-relokacie/

Vďaka tomuto záväzku budú krajiny Vyšehradskej štvorky môcť podľa Sobotku zablokovať mechanizmus povinného prerozdeľovania migrantov.

„Vítam tú zmienku o snahe nájsť konsenzuálne riešenie azylovej politiky v rámci Európskej rady. Myslím, že tak ako Česku, aj ostatným krajinám V4 to dáva šancu na to, že súčasťou tejto reformy azylovej politiky nebude aj povinné prerozdeľovanie v rámci kvót,“ uviedol Sobotka ešte vo štvrtok pred novinármi.

Fico chce pomôcť v Líbyi

S kritikou relokačných kvót sa k českému predsedovi vlády pridal aj slovenský premiér Róbert Fico.

Slovensko podľa neho naďalej „absolútne odmieta akékoľvek povinné migračné kvóty”. Slovenský premiér uprednostňuje pomoc krajinám, odkiaľ migranti pochádzajú a vydávajú sa na cesty. Jedná sa predovšetkým o Líbyu.

„Všetci si evidentne uvedomujú, že povinné kvóty nefungujú,” povedal Fico. Slovensko podľa neho nie je nadšené zo zavádzania kontrol na vnútorných hraniciach Schengenu, lebo tie veľmi spomaľujú cestovanie v rámci tohto, „inak úspešného, projektu”. Naopak, ako dôležité vníma posilnenie vonkajších hraníc.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/v4-sedela-k-migracii-slovenske-ministerstvo-znova-s-cislami-zavadza/

Fico tak zopakoval slová, ktoré predniesol počas pracovnej večere krajín V4 s predsedom Komisie Jeanom-Claudeom Junckerom. Lídri Vyšehrádskej štvorky sa podľa Fica jednomyseľne zhodli na tom, že „ucelená moslimská komunita je pre ich krajiny absolútne nepredstaviteľná.”

„Aj preto rozmýšľame vo V4 o nejakom spoločnom projekte, napríklad pre Líbyu. Pokiaľ ide o akékoľvek kvóty, náš postoj – a tu sa ukázala včera absolútna jednota –  je naďalej odmietavý,” vyhlásil Fico v predvečer summitu.