Renzi pozýva Merkelovú a Hollanda na ostrov

lídri Angela Merkelová, Francois Hollande, Matteo Renzi

Angela Merkelová, Francois Hollande, Matteo Renzi (AP Photo/Markus Schreiber)

Taliansky premiér Matteo Renzi dnes pozval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda na minisummit venovaný situácii v EÚ po brexite. Summit by sa mal konať v pondelok (22. augusta) na ostrove Ventotene pri pobreží Talianska, uviedla tlačová agentúra Belga.

Talianska vláda spresnila, že Renzi privíta Merkelovú a Hollanda v Neapole a potom sa lídri troch členských krajín EÚ presunú na ostrov Ventotene v blízkosti talianskeho pobrežia medzi Rímom a Neapolom.

Kde fašisti väznili Spinelliho

Šéf talianskej vlády sa rozhodol pre tento ostrov, pretože slúžil ako väzenie pre Altiera Spinelliho, jedného zo zakladateľov zjednotenej Európy. Cieľom trojsummitu je upozorniť na potrebu nového začiatku pre Európsku úniu po šoku, ktorý únii spôsobilo v júni britské referendum o odchode z EÚ.

Ostrov Ventotene využíval taliansky fašistický režim od roku 1941 do roku 1943 ako miesto vyhnanstva pre politických oponentov, vrátane bývalého prezidenta Sandra Pertiniho a Altiera Spinelliho. Renzi plánuje priestory bývalého väzenia, ktoré je čiastočne poškodené, prerobiť na výskumný ústav pre mladých Európanov.

Minisummit na talianskom ostrove sa považuje za pokračovanie výzvy na „nový impulz“ pre Európu, ktorú Renzi, Merkelová a Hollande predstavili krátko po britskom referende, 27. júna, v Berlíne.

Príprava bratislavského summitu

K trojstranným rokovaniam o „pobrexitovej“ EÚ dôjde len tri týždne pred neoficiálnym summitom 27 členských krajín EÚ v Bratislave (16. septembra), ktorý sa uskutoční pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade EÚ a ktorý je z hľadiska politických debát považovaný za „rozhodujúci pre budúcnosť Európy“.

Po skončení minisummitu na ostrove Ventotene usporiadajú Renzi, Merkelová a Hollande tlačovú konferenciu na vlajkovom plavidle talianskeho námorníctva, lietadlovej lodi Garibaldi.

Merkelová, Hollande, Renzi o brexite po druhé

Lídri Talianska, Nemecka a Francúzska sa posledne v tomto formáte zisšli v Berlíne 27. júna 2016. Vtedy sa zhodli na tom, že  že rokovania s Britániou o jej odchode z Európskej únie nebudú, kým Londýn oficiálne neoznámi svoj úmysel vystúpiť z EÚ.