EÚ po nevydarenom útoku preskúma bezpečnosť vlakovej dopravy

Zdroj: EurActiv.com

Európski ministri budú o otázke bezpečnosti medzinárodnej vlakovej prepravy pravdepodobne diskutovať už na najbližšom októbrovom zasadnutí Rady EÚ. Novinárom to potvrdil hovorca Európskej komisie Jakub Adamowicz a hovorca Rady ministrov.

Po nevydarenom útoku na pasažierov rýchlovlaku spoločnosti Thalys smerujúceho z Amsterdamu do Paríža vyzvali viaceré členské štáty aj na prehodnotenie Schengenských dohôd, ktoré upravujú voľný pohyb osôb v rámci 22 členských krajín únie  a Švajčiarskom, Nórskom, Lichtenštajnskom a Islandom.

Na otázku, o akých bezpečnostných opatreniach budú ministri diskutovať a či budú zahŕňať kontrolu totožnosti hovorca odpovedal iba vyhýbavo. Pracovná skupina národných a európskych úradníkov a predstaviteľov priemyslu založená v roku 2012 údajne vidí iba „mierny dôvod“ na významné zmeny.

„Je to otázka primeranosti pre každý jeden druh dopravy,“ odpovedal Adamowicz na otázku, či v prípade vlakov bude zavedená kontrola batožiny, ako ju poznáme z letiskových hál. Podobné opatrenia platia v pre cestujúcich osobných vlakov smerujúcich z Francúzska do Británie cez tunel popod Lamanšským prielivom.

Prísnejšie bezpečnostné opatrenia spomalia medzinárodnú prepravu v rámci Schengenu. Podľa Adamowicza preto musíme predísť „hyperaktívnej“ reakcii, ktorá by mohla byť „kontraproduktívna“.

Výcvik chýba aj zamestnancom

Rýchlovlaková dráma, ktorú napokon ukončili až traja Američania a jeden Brit, odhalila aj medzery v tréningu zamestnancov spoločnosti Thalys.

Podľa informácií viacerých pasažierov neboli na prebiehajúci konflikt v jednom z vozňov vôbec upozornení. Výskumník Jamie Robinson pre BBC prezradil, že si uvedomil, že sa niečo deje až potom, čo uvidel troch zamestnancov vlakovej spoločnosti utekať do bezpečia.

„Nič nám nepovedali. Bol to jeden muž nasledovaný dvoma ženami. Mali strach v očiach, ale na nič nás neupozornili a iba bežali na koniec vagónu, kde sa zamkli s servisnom vozni,“ povedal Robinson.

Zamestnanci údajne neodpovedali ani na prosby iných cestujúcich, ktorí sa pokúšali dostať do relatívneho bezpečia.