EÚ po Ríme: Rôznym tempom a jedným smerom

rímska deklarácia

Rímsky summit, 25. marca 2017, zdroj: Európska rada

Lídri 27 členských štátov EÚ (bez Veľkej Británie) v sobotu jednomyseľne schválili text Rímskej deklarácie. Stalo sa tak na mieste podpisu Rímskych zmlúv o Európskom hospodárskom spoločenstve a Euroatom-e presne pred 60 rokmi.

Poľsko ani Grécko nakoniec nenaplnili svoje hrozby, že budú prijatie deklarácie vetovať.

 

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/polsko-sa-vyhraza-vetovanim-rimskej-deklaracie/

Solidarita a rešpektovanie pravidiel

Rímska deklarácia má jeden a pol strany a je uznaním doterajších prínosov integrácie a spoločným prihlásením sa k budúcnosti európskeho projektu.

Pred 60 rokmi sme sa rozhodli „znovu vybudovať náš kontinent z popola“, píše sa v nej.

„Európska jednota, ktorá začala ako sen zopár ľudí, sa stala nádejou mnohých.“

EÚ sa má podľa textu stať silnejšou a odolnejšou „skrz čoraz väčšiu jednotu a solidaritu medzi nami a rešpektovanie spoločných pravidiel.“

„Jednota je zároveň potrebou aj našou slobodnou voľbou. Samostatne by nás globálne dynamiky odsunuli na okraj.“

Rôznym tempom, jedným smerom

O viacerých rýchlostiach v EÚ hovorí deklarácia nasledovné:

„Budeme postupovať spoločne, v prípade potreby rôznym tempom a s rôznou intenzitou, ale rovnakým smerom, ako sme postupovali a konali aj v minulosti: v súlade so zmluvami a s otvorenými dverami pre všetkých, ktorí sa k nám budú chcieť pridať.“

Dokument definuje “Rímsku agendu” pre budúce obdobie okolo 4 hlavných priorít: vnútorná bezpečnosť, prosperita a hospodárska udržateľnosť, sociálna Európa a silnejšia Európa na globálnej scéne, vrátane spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky.

Fico: Nevidím iný životný priestor

Slovenský premiér Robert Fico po summite povedal, že s textom deklarácie súhlasil bez zaváhania.

 

6ec09dd8-1188-11e7-898f-bc764e093073_preview

Robert Fico podpisuje Rímsku deklaráciu, 25. marca 2017, zdroj: Európska rada

„Nevidím iný životný priestor pre Slovensko, ako je Európska únia. A klame každý, kto tvrdí, že Slovensko by dokázalo prežiť ako nejaký neutrálny štát. A je veľmi nebezpečné, ak niekto hlava-nehlava útočí na európske inštitúcie. Nikto netvrdí, že sú dokonalé, ale nič dokonalejšie nemáme. Uvedomme si, že v Európe sa žije najlepšie, pravdepodobne, na svete. A preto pokiaľ budem predsedom vlády, budem robiť všetko pre to, aby Slovenská republika bola dôveryhodným partnerom v tomto jedinečnom projekte,“ vyhlásil premiér.

Tuskova dvojrýchlostná Európa

Šesťdesiatku tento rok dovŕši aj predseda Európskej rady Donald Tusk. Svoj príhovor v Ríme preto poňal ako osobnú výpoveď o histórii Poľska a vývoji v západnej Európe.

„Pripomínam tento stručný histórický exkurz len preto, aby si každý uvedomil, že pre ľudí, ktorí dnes demonštrujú v uliciach našich hlavných miest v Ríme, Varšave, a dokonca v Londýne, EÚ nie je o sloganoch, o procedúrach, o reguláciách. Únia je garancia, že sloboda, dôstojnosť, demokracia a nezávislosť, sú nie len naše sny, ale každodenná realita.

„Polovicu svojho života som žil za železnou oponou, kde bolo  zakázane snívať o týchto hodnotách. Áno, vtedy to bola skutočná dvojrýchlostná Európa“.

 

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/na-narodeniny-eu-vysli-v-metropolach-ulic-davy-ludi/

Zdravica z Bieleho domu

Pri príležitosti osláv v EÚ prišlo aj oficiálne blahoželanie z Bieleho domu.

„Naše dva kontinenty zdieľajú rovnaké hodnoty, predovšetkým rovnaký záväzok k podpore mieru a prosperity cez slobodu, demokraciu a vládu zákona,“ píše sa vo vyhlásení.