EÚ podporí modernizáciu leteckej dopravy

zdroj: TASR

Európska komisia vyčlení 3 miliardy eur na podporu infraštruktúry riadenia letovej prevádzky v Európe, oznámila to eurokomisárka pre dopravu Violeta Bulc.

Koalícia 4 leteckých spoločností, 25 prevádzkovateľov letísk a 11 kontrolórov letovej prevádzky, združených vo výskumnej časti  (SESAR) iniciatívy  Jednotné európske nebo (SES), tieto fondy využije na modernizáciu európskeho vzdušného priestoru.

„Dnešná dohoda (5. december) je veľkým úspechom pre európsku leteckú dopravu. Zmení náš letecký navigačný systém na omnoho inteligentnejší, lacnejší, zelenší a bezpečnejší,“ vyhlásila slovinská komisárka Bulc.

Väčšina technológií používaných v leteckej doprave v EÚ sa datuje až do roku 1950. Tieto systémy majú obmedzené možnosti a len ťažko zvládajú zvýšený nápor na znižovanie nákladov a emisií, ako aj stále pribúdajúci počet letov.

SESAR je partnerstvom súkromného a verejného sektora, ktoré má za cieľ spojiť 28 národných systémom vzdušnej kontroly. 

V porovnaní so Spojenými štátmi, je vzdušný priestor únie značne roztrieštený. Vzdušné priestory členských štátov kopírujú ich hranice. Mnohokrát sa tak stáva, že kvôli národným obmedzeniam je posádke lietadla znemožnený priamy let.

„Vzhľadom na roztrieštenosť vzdušného priestoru v Európe lietadlá lietajú o 42 kilometrov viac ako je nevyhnutné. Nespôsobuje to nie len predĺženie letového času, ale aj meškania, nevyhnutné spaľovanie paliva  a nadbytočné emisie CO2,“ uviedla Komisia.

Štúdia, ktorú si Komisia dala vypracovať, naznačuje, že členské štáty ročne strácajú až 4 miliardy eur v dôsledku zastaraných štruktúr.

Modernizáciou by SESAR mohol do európskeho hospodárstva prispieť až 419 miliardami eur  v období 2013-2030. Predpokladá s vytvorenie až 328 tisíc pracovných miest.

EurActiv