EÚ pomôže USA s Guantánamom

Ministri zahraničia 27 členských štátov budú diskutovať o krokoch, ktoré môže Únia urobiť, aby pomohla Barackovi Obamovi urobiť veľké politické gesto – zatvoriť toľko kritizované detenčné centrum v kubánskej zátoke Guantánamo. S iniciatívou na diskusiu v Rade prišlo tentoraz Portugalsko. 

Očakáva sa, že Obama vydá príkaz zatvoriť väzenie na Guantáname počas svojho prvého dňa v úrade. Tento vývoj naznačuje rozchod s pozíciami svojho neo-konzervatívneho predchodcu v úrade, Georga Busha.

Americká administratíva plánuje presunúť 150 zo zostávajúcich 248 väzňov do iných krajín, informuje americká tlač. Ako nedávno v interview pre EurActiv povedal koordinátor EÚ pre boj s terorizmom Gilles de Kerchove, únia rokuje s Washingtonom o prijatí ľudí z Guantánama už nejaký čas.   

Portugalsko sa ponúklo, že prijme tých väzňov, ktorí boli zbavení obvinení, ale nemôžu sa vrátiť do domovskej krajiny kvôli obavám o bezpečnosť. Portugalský minister zahraničia Luis Amado poslal svojim rezortným kolegom v únii list, v ktorom ich žiada, aby postupovali rovnako.

Nemecko a Írsko už naznačili ochotu nasledovať príklad Portugalska, tvrdia zdroje z Rady. Francúzsko, ktoré nedávno prijalo bývalých členov FACR (ľavicových geríl z Kolumbie), sa pravdepodobne tiež pridá ku skupine ochotných.

Únia bola tvrdým kritikom počínania Bushovej administratívy (nie len) v prípade Guantánama a preto by mala byť pripravená pomôcť novému prezidentovi urobiť tento krok, hovorí zdroj z Rady. Toto je zároveň jeden z najsilnejších argumentov, ktorý de Kerchove použije na podporu svojich požiadaviek.

České predsedníctvo potvrdilo čas a miesto konania diskusie, ale odmietlo komentovať, či sa Praha tiež pridá a prijme časť osôb. Hovorca predsedníctva zdôraznil, že stále neexistuje spoločná pozícia EÚ. Dodal, že úlohou predsedníctva je k nej dospieť a nie pridať sa na jednu stranu.

Dosiahnuť jednotnú pozíciu v rámci EÚ sa zdá byť nerealistický cieľ. Niektoré krajiny EÚ vrátane Švédska a Holandska už vylúčili, že by plánovali v súčasnosti prijímať bývalých väzňov z Guantánama.