EÚ pre možný “Grexit” zvažuje stanovenie limitov pre výber z bankomatov

drachma/euro, Zdroj: TASR/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Aby sa neozopakovala situácia z mája tohto roku, keď Gréci v obavách z návratu k národnej mene hromadne vyberali vklady zo svojich účtov, EÚ zvažuje zavedenie limitov pre výbery z bankomatov.

Na tieto krízové plány, o ktorých údajne v týchto dňoch rokujú úradníci v Bruseli spolu s členskými štátmi EÚ, upozornila agentúra Reuters. Podľa zdrojov blízkym inštitúciám to vyzerá, že EÚ sa pomaly ale isto pripravuje na najhorší scenár, ktorým je odchod Grécka z eurozóny.

Prieskumy pred predčasnými voľbami v krajine, ktoré budú 17. júna, za ich víťaza označujú ľavicové hnutie Syriza. Jeho predstavitelia sú povestní ostrou kritikou doterajšej politiky škrtov, ktorú presadzovali tradičné konzervatívne strany, a ktorá je podmienkou čerpania záchranného balíka od EÚ a MMF v hodnote 130 miliárd eur.

Ak Grécko nedodrží tieto záväzky, môže na túto pomoc zabudnúť. V tom prípade by nastal štátny bankrot a následný odchod krajiny z eurozóny, ktorý by následne ovplyvnil aj ekonomiky ďalších členských štátov.

Agentúrne zdroje však zdôrazňujú, že zatiaľ nebolo prijaté žiadne oficiálne rozhodnutie, ale členovia osobitnej pracovnej skupiny o tejto možnosti pomerne dlho a detailne diskutovali.

Belgický minister financií Steven Vanackere koncom mája vyhlásil, že každý štát eurozóny by mal mať záložný plán pre prípad zavedenia drachmy a s tým spojenými komplikáciami.

"Nejde o politické diskusie, ale o rozhovory medzi finančnými expertmi, ktorí musia byť pripravení na akúkoľvek udalosť. Je to citlivé plánovanie toho najhoršieho scenára," uviedol zdroj, ktorý nechcel byť menovaný.

"Grécka národná banka o takých plánoch nič nevie," reagoval na správy hovorca centrálnej banky v Aténach.

Možné je aj vypovedanie Schengenu

Zdroje tiež prezradili, že okrem opatrení proti hromadným výberom z bankových účtov sa v Únii zvažujú aj kroky, ktoré by mali zabrániť masívnym presunom kapitálu. Špekuluje sa aj o vypovedaní Schengenských dohôd a znovuzavedenia kontrol pohybu osôb na hraniciach.

Nie je však isté, či bude možné podobné opatrenia zaviesť do praxe.