EÚ v roku 2019: S väčším balíkom peňazí pre spoločnú európsku obranu porastú aj očakávania

William Heath: Staroveký a moderný kopijník, 1830. [Flickr]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: EÚ v roku 2019

Prípravy na odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie dal v minulom roku priestor na rozkvet nových nástrojov spoločnej európskej obrany. Rok 2019 bude rokom, kedy by sa tieto nástroje mali začať plne implementovať.

V oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky dosiahla Únia v ostatných dvoch rokoch viac, ako za dekády svojej existencie. No kým zvyšovanie rozpočtov na obranu, na ktorom trvá Washington v rámci Severoatlantickej aliancie spôsobuje v mnohých krajinách rozhorčenie, viac peňazí do európskej obrany je prijímaných pozitívnejšie.

Podobná logika platí aj naopak: ak európske krajiny investujú do nákupu amerických systémov, Biely dom aktivity chváli. Akonáhle Brusel otvára debatu o „strategickej autonómii“, ozývajú sa hlasy, upozorňujúce na duplikáciu európskych obranných štruktúr a NATO. Diskusií o tom, ako môže spoločná európska obrana efektívne doplniť NATO, v roku 2019 s nárastom projektov a plánov pribudne.

Hlavné nástroje: EDF, PESCO a CARD

Po vzore aj tlaku Washingtonu na európske krajiny NATO budú teda aj v roku 2019 štáty navyšovať svoje obranné rozpočty. Európsky obranný fond (EDF) a Európsky program priemyselného rozvoja obrany (EDPIP) budú mať v tomto kontexte za cieľ podporiť rast príjmov európskych firiem. EDF by mal vytvoriť stimuly, vrátane spolufinancovania pre členské štáty EÚ, aby pri získavaní obranných zariadení a technológií medzi sebou spolupracovali. EDPIP by mal podporovať výskum a vývoj v priemysle prostredníctvom grantov na výskum.

Úplný účinok tejto podpory však nebude ešte v roku 2019 citeľný, nakoľko EDF disponuje na roky 2017-2019 čiastkou 90 miliónov eur. Až na roky 2019-2020 sa rozpočet navýši na 500 miliónov eur. Následne by viacročný finančný rámec mal rozpočty EDF a EDPIP ešte zvýšiť.

Návrh Európskej komisie rozšíriť rozpočet v rokoch 2021 až 2027 na 13 miliárd eur podporili na konci novembra 2018 aj europoslanci z Výboru pre priemysel, výskum a energetiku. Dôležité podľa nich bude, aby poslanci a následne aj ministri v Rade EÚ v návrhu ponechali záruky o tom, že program bude poskytovať bonusy aj pre malé a stredné podniky. Celý Európsky parlament bude o veci diskutovať počas prvých mesiacov nového roka.

Eurodróny, eurokoptéry a eurodelostrelectvo: Európska obranná spolupráca sa rozrástla o ďalších 17 projektov

Počet konkrétnych projektov, ktoré v oblasti obrany spoločne pripravujú alebo vyvíjajú krajiny Európskej únie, sa rozrástol na 34. Štáty chystajú napríklad európske pozemné raketové systémy, eurodróny, či spravodajskú školu EÚ.

Ďalší z najvýraznejších nových nástrojov je Stála štruktúrovaná spolupráca, známa pod skratkou PESCO. 25 štátov Európskej únie, ktoré na PESCO participujú potvrdilo, že za necelý rok jeho existencie vzali európsku spoluprácu v obrannom sektore vážne. Počet konkrétnych projektov, ktoré v rámci tejto spolupráce pripravujú, sa rozrástol na 34.  Na jar roku 2019 by mali pribudnúť ďalšie.

Kritika najmä od členov NATO, ktorí nie sú súčasťou EÚ, sa zameriavala na európsky protekcionizmus nových aktivít.

Aký systém si ale Únia pri zapojení tretích krajín do projektov PESCO zvolí sa má rozhodnúť už začiatkom roka. Podľa návrhu by najprv o prizvanie tretieho štátu mal požiadať jeden zo zúčastnených štátov EÚ v konkrétnom projekte. Ak Rada prizvanie schváli, uzavrú sa „administratívne dojednania s dotknutým tretím štátom“ tak, aby „rešpektovali postupy a rozhodovaciu autonómnosť Únie,“ píše sa v premisách rozhodnutia Rady o nadviazaní stálej štruktúrovanej spolupráce.

V tomto kontexte bude dôležitá aj pozícia odchádzajúceho Spojeného kráľovstva a formy, v akej sa do európskych projektov zapojí.

Nemecká armáda zvažuje prijímať na niektoré posty občanov Európskej únie

Po zrušenej brannej povinnosti v roku 2011 chýbajú teraz Bundeswehru vojaci. Nemecká obrana zvyšuje výdavky a armáda sa bude obzerať najmä po odborníkoch na technológie a medicínu.

Systém Koordinovaného výročného prieskumu o obrane (CARD), ďalšieho nového nástroja SBOP, prejde po skúšobných kolách v roku 2019 prvým úplným cyklom. Európska obranná agentúra prostredníctvom neho detailne rozanalyzuje nedostatky súčasných kapacít členských štátov, plány verejného obstarávania a priority. Výsledky by mali byť k dispozícii budúci rok.

Optimizmus voči spolupráci v spoločnej európskej obrane nie je všeobecný. Stále nové aktivity v rámci Macronovho formátu Európskej intervenčnej iniciatívy desiatich krajín Únie (bez Slovenska) môžu ambiciózne plány naozajstnej spoločnej obrany v novom roku spomaliť. Členom EII sa minulý rok stalo aj Spojené kráľovstvo.

Práve v obrane je možné intenzívne sledovať budovanie známeho tretieho scenára vo vývoji budúcej Európy: Tí ktorí chcú robiť viac, robia.

Macron sa opäť zasadil za projekt európskej obrany, Merkelová očakáva spoločné zásahové jednotky

Francúzsky prezident sa opäť zasadil za projekt európskej obrany. Bezpečnosť kontinentu by podľa neho nemala závisieť od Spojených štátov. Nemecká kancelárka hovorí, že Berlín má v tejto oblasti k Parížu blízko.

Špeciálny dôraz chce na strategické partnerstvo EÚ a NATO klásť vo svojich aktivitách rumunské predsedníctvo v Rade EÚ. Severoatlantická aliancia v tomto roku oslávi 70. výročie vzniku.

Po turbulentnom období sa však chystá nielen na oslavy, ale aj na rozširovanie. Po tom, ako sa do Aliancie zapojila Čierna Hora, má dvadsať deviatka záujem o ďalších balkánskych členov. Macedónsko by mohlo prístupový protokol podpísať už začiatkom roka. Nasledovať by mala Bosna a Hercegovina.

Nové strategické obzory

Po hybridných a kybernetických hrozbách v novom roku naberú strategický význam aj hrozby rozširovania oblastí, kde sa budú boje medzi mocnosťami odohrávať

Geostrategický význam Arktídy rastie s každým centimetrom roztopeného ľadu. A uvedomujú si to aj najväčšie armády sveta. Najrozsiahlejšie cvičenie v rámci NATO počas minulého roka sa uskutočnilo v novembri v ľadových podmienkach Nórska.

Podľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgua plánuje Moskva v roku 2019 dokončiť arktickú infraštruktúru vrátane leteckých radarových jednotiek na ostrovoch Stredny a Wrangel, a na Myse Schmidta. Čína je procese objavovania možností v Grónsku.

Počiatky hviezdnych vojen? Spojené štáty predstavili program vesmírnych ozbrojených síl

Americký viceprezident Mike Pence predstavil víziu šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa o vybudovaní nového, vesmírneho oddelenia amerických vojenských síl. Reagujú na progres Ruska a Číny.

Priestor vojenských stretov by sa však mohol rozšíriť ešte ďalej. Spojené štáty svoje vesmírne plány avizovali vo viacerých stratégiách minulý rok. Stavať chcú na existujúcich prvkoch vlastnej armády. Po tom, ako zriadia Agentúru pre rozvoj vesmírneho programu a transformujú existujúce Vesmírne a raketové centrum sa začne s prípravou vesmírnych operačných síl. K dispozícii by mali byť v roku 2020.

Rusko sa už roky snaží, aby sa krajiny na pôde OSN zaviazali k podpísaniu dohody o zákaze umiestňovania zbraní vo vesmíre. Washington aj európske krajiny dohodu odmietajú s tým, že nedostatočne definuje vesmírne zbrane a zároveň ignoruje systémy, ktoré Rusko a Čína, ktorá pakt podporuje, už na zemskom povrchu s možnosťou vyslania do vesmíru majú.

Kým Spojené štáty dnes od svojich vzdušných síl vesmírne obranné programy osamostatňuje, Rusko v roku 2015 urobilo opak. Ruské letecké sily dnes tvoria tri zložky, kombinujúce prvky kozmických síl, vzdušných síl, ako aj vzdušných a protiraketových síl.

Európska únia zatiaľ vo vesmíre plánuje pokrok skôr v oblasti výskumu a vedy. Pripravuje nový vesmírny program, ktorý by zastrešoval všetky aktivity bloku v tejto oblasti. Predstaviť by ho koncom roka mala Európska vesmírna agentúra (ESA).