EÚ vyčleňuje humanitárnu pomoc. Pre seba

Zdroj: Procyk Radek / Shutterstock

Za normálnych okolností EÚ využíva pri mimoriadnych situáciách, ako bola napríklad epidémia eboly či občianska vojna v Sýrii, Mechanizmus v oblasti civilnej ochrany a nástroje humanitárnej pomoci.

Výstavba a zabezpečovanie utečeneckých táborov na území EÚ v spolupráci s agentúrou OSN pre utečencov (UNHCR) však doteraz možná nebola.

„Prvýkrát sme zmobilizovali zdroje, legislatívu a financie na to, aby Európa dokázala konať aj v rámci EÚ a nie iba pri krízových situáciách v krajinách tretieho sveta,“ vyhlásil na včerajšom stretnutí v Európskom parlamente hovorca Komisie Margaritis Schinas.

Komisia nový plán navrhla v reakcii na krízovú situáciu na grécko – macedónskej hranici, kde v súčasnosti v zlých podmienkach uviazlo viac ako 9000 migrantov a utečencov čakajúcich na povolenie vycestovať ďalej do Európy.

Napätie vyvrcholilo v pondelok, keď sa stovky utečencov pokúsili preraziť hraničný plot medzi Macedónskom a Gréckom. Macedónska polícia voči nim použila slzný plyn.

Prezident tejto nečlenskej krajiny EÚ, Ďorge Ivanov, uviedol, že tzv. balkánsku trasu migrantov uzatvoria, ak Rakúsko uzavrie svoje hranice väčšiemu počtu migrantov.

Úplne nový inštrument

V dokumente sa hovorí o potrebe vytvoriť nový „vyhradený rozpočet,“ ktorý EÚ umožní podporiť krajiny EÚ a humanitárne organizácie schopné rýchlo reagovať na zlú situáciu v najviac vyťažených členských štátoch. V súčasnosti sa to bude týkať najmä Grécka.

Európska exekutíva odhaduje, že v priebehu najbližších 3 rokov budú najmä krajiny pozdĺž balkánskej trasy potrebovať na zabezpečenie humanitárnej pomoci viac ako 700 miliónov eur.

Na rok 2016 Komisia vyčlenila 300 miliónov eur, ktoré majú doplniť opatrenia členských štátov na zabezpečenie základných potrieb pre utečencov. V nasledujúcich rokoch poskytne EÚ ďalších 400 miliónov eur. Financovanie humanitárnej pomoci v rámci EÚ by nemalo čerpať zo zdrojov určených pre tretie krajiny.

Nové nariadenie sa podľa Komisie zameria najmä na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, jedla, prístreškov a súvisiacich služieb ako aj zabezpečenie vody a hygienických zariadení.

Návrh počíta aj so zapojením sa partnerských organizácií OSN, Červeného kríža, iných mimovládnych organizácií a špecializovaných útvarov členských štátov.

Nový inštrument pre núdzovú pomoc a zmeny v rozpočte musia ešte odsúhlasiť členské štáty a Európsky parlament. Najbližší summit Európskej rady je naplánovaný už na budúci pondelok.