EÚ vytýka krajinám ústupky voči tlaku Číny

Zdroj: TASR/AP

Európska komisia vo štvrtok, 8. decembra, vyjadrila sklamanie nad tým, že sa niektoré susedské krajiny EÚ podvolili tlaku Číny. „Sme samozrejme veľmi sklamaní, že sme sa dopočuli o tomto medializovanom rozhodnutí (Srbska)“, povedala Angela Filote, hovorkyňa komisára pre rozširovanie a susedskú politiku Štefana Füleho.

Naznačila, že takýto postup nie je v súlade s nedávnym rozhodnutím EÚ, začať s Belehradom prístupové rokovania. „Samozrejme, budeme vysvetľovať, že krajina, ktorá ašpiruje na vstup do EÚ musí plne zdieľať jej hodnoty a ochrana ľudských práv je práve jedna z týchto základných hodnôt. Očakávame, že Srbsko bude koordinovať svoju pozíciu s členskými štátmi EÚ“. Otázku Füle otvoril aj na štvrtkovom stretnutí s srbským premiérom Mirkom Cvetkovičom.

Bojkot

Ako informovala agentúra Beta, partner siete EurActiv v Srbsku, Srbsko sa pridalo k skupine 18 krajín na čele s Čínou, ktoré budú tohtoročnú ceremóniu odovzdávania Nobelovej ceny za mier bojkotovať.

Výbor Nobelovej ceny pozval 65 krajín, aby sa 10. decembra zúčastnili slávnostného odovzdávania ceny. Medzi absentérmi budú aj Rusko, Kazachstan, Kolumbia, Tunis, Saudská Arábia, Pakistan, Srbsko, Irak, Irán, Vietnam, Afganistan, Venezuela, Filipíny, Egypt, Sudán, Ukrajina, Kuba a Maroko.

Filote dodala, že Komisia vzala s poľutovaním na vedomie, že Ukrajina, ktorá je súčasťou Východného partnerstva sa tiež rozhodla pre bojkot. Krajiny ako Egypt, Tunis a Maroko sú zase súčasťou tzv. Únie pre Stredomorie, platformy, ktorou chce EÚ podporovať reformy rôzneho charakteru v týchto štátoch.
„Sprostredkujeme rovnaký postoj aj týmto krajinám“, povedala Füleho hovorkyňa.

Srbský minister zahraničia Vuk Jeremič vysvetlil, že hoci Belehrad trápi otázka ľudských práv, mimoriadne mu záleží aj na vzťahoch s Čínou. „Srbsko kladie veľký dôraz na otázku bilaterálnych vzťahov s Čínou. Všetky naše rozhodnutia sú podmienené našimi národnými záujmami. Čína je jeden z najdôležitejších bilaterálnych partnerom Srbska“, povedal Jeremič novinárom v Belehrade.