EÚ zaradila na čiernu listinu daňových rajov 17 štátov. Eúropske krajiny na ňom chýbajú

Na čiernej listine daňových rajov je zatiaľ 17 krajín. FOTO: Twitter.com

Ministri financií členských krajín EÚ sa dnes na zasadnutí Rady pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) dohodli na čiernom zozname daňových rajov.

Obsahuje spolu 17 daňových jurisdikcií, ktoré ani po desiatich mesiacoch rokovaní neprijali potrebné opatrenia proti daňovým únikom.

S návrhom na vytvorenie čiernej listiny krajín prišla ako prvá Európska komisia. Reagovala tak na sériu daňových škandálov, o ktorých priniesli dôkazy uniknuté dokumenty  známe pod názvom„Paradise papers“ či  ešte predtým „Panama papers“. Eurokomisár pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici je s výslednou dohodou členských štátov spokojný.

„Prijatie úplne prvého čierneho zoznamu EÚ je kľúčovým víťazstvom transparentnosti a spravodlivosti. Celý proces sa tu však nekončí. Musíme zintenzívniť tlak na tieto krajiny, aby zmenili svoju politiku,“ vyhlásil francúzsky politik.

Medzi krajinami, ktoré neuposlúchli výzvy EÚ, aby zmenili svoju daňovú legislatívu a dostali sa tak na čierny zoznam sú: Americká Samoa, Bahrajn, Barbados, Grenada, Guam, Južná Kórea, Macao, Marshallove ostrovy, Mongolsko, Namíbia, Palau, Panama, Svätá Lucia, Samoa, Trinidad a Tobago.

„Šedá listina“ pre poslušnejšie krajiny

Pri posudzovaní, či štát patrí na čierny zoznam, si Európska únia určila tri hlavné kritériá: transparentnosť daňového systému, férové zdaňovanie a zapojenie krajiny do medzinárodnej spolupráce v boji proti daňovým podvodom.

Na základe týchto kritérií EÚ hodnotila celkovo 92 daňových jurisdikcií. S krajinami, ktorých daňový systém vytvára podmienky pre daňové úniky, EÚ otvorila diskusiu. V nej požadovala a návrhovala nápravné opatrenia v danej oblasti. Na čiernu listinu boli zaradené krajiny, ktoré do dnešného dňa nepodnikli v tomto smere žiadne kroky.

Viacero krajín, vrátane Francúzska, podporuje prísne opatrenia voči príslušným krajinám. Hovorí sa o obmedzení finančnej podpory z Európskej únie, Svetovej banky, či Medzinárodného menového fondu.

Za celoeurópsku dohodu o sankciách sa vyslovil slovenský minister financií Peter Kažimír.

„Teraz je dôležité prijať nejaké sankcie. Tie nie sú zatiaľ dohodnuté, ale sú odporúčané nejaké kroky, napríklad v podobe vyššej zrážkovej dane, možnosti neodpočítavania nákladov pre firmy, rôzne audity a podobné nepríjemné veci,“ upresnil ďalšie možnosti šéf slovenského rezortu financií.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/paridse-papers-nove-prepojenia-najmocnejsich-na-danove-raje/

Niektoré členské štáty však zastávajú rezervovanejší postoj k možnosti uvalenia spoločných sankcií a veria, že zodpovednosť za ne by mala zostať na národnej úrovni.

Bez európskych krajín

Medzinárodná nezisková organizácia Oxfam nedávno vo svojej správe upozornila na prítomnosť silných politických a ekonomických tlakov v zákulisí tvorby čiernej listiny. Pred dnešným zasadnutím ECOFINu to potvrdil aj eurokomisár pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici.

„Od štvrtku sme vo fáze intenzívnej politickej a diplomatickej aktivity,“ povedal v pondelok novinárom Moscovici.

„Vidím tu určité riziko, že niektoré krajiny, ktorých mená boli spomínané v daňových škandáloch v priebehu posledných piatich rokov, nebudú na zozname,“ doplnil francúzsky eurokomisár.

Na hrozbu veľmi úzkeho a nekompletného zoznamu upozorňovali aj zástupcovia organizácie Oxfam. Obávali sa rovnakého scenáru, ako v prípade čiernej listiny, ktorú v lete tohto roku zostavilo OECD. Figuruje na nej len jedna krajina -Trinidad a Tobago.

Ak by EÚ bola pri uplatňovaní svojich kritérií dôsledná, na zoznam by podľa neziskovej organizácie musela zaradiť minimálne o 18 krajín viac. Nesmeli by na ňom pritom chýbať ani niektoré členské krajiny EÚ, ktoré patria medzi najväčšie daňové raje na svete. Oxfam medzi ne zaradil Holandsko, Írsko, Luxembursko a Maltu.

„Je ťažké uveriť tomu, že daňové raje, ktoré ležia priamo v srdci EÚ, budú nútiť krajiny zo šedého zoznamu, aby prijali reformy, alebo súhlasiť s ich sankcionovaním,“ uviedla politická poradkyňa Oxfamu Aurore Chardonnetová.