Euro musíme prijať čo najrýchlejšie, tvrdí český premiér

Český premiér Bohuslav Sobotka. FOTO: Twitter.com

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) sa v pondelok vyslovil pre to, aby Česká republika stanovila termín prijatia spoločnej európskej meny. Dôvodom má byť situácia v Európe po francúzskych a nemeckých voľbách.

Vystúpenie z EU – ekonomická samovražda

Zotvranie mimo eurozóny vníma predseda sociálnych demokratov ako neistotu do budúcna. Zaradenie medzi ekonomicky najsilnejšie krajiny v jadre EÚ pokladá za jedinú alternatívu na zaistenie bezpečnosti a ekonomickej prosperity Česka.

„Všetky moderznizačné opatrenia budú fungovať len vtedy, ak budeme členmi voľného vnútorného trhu a budeme figurovať v jadre ekonomicky silných krajín EÚ. Musíme bojovať za to, aby nevznikali na vnútornom trhu a na hraniciach eurozóny bariéry,“ vyhlásil Sobotka na strojárenskom veľtrhu v Brne.

Všetkých politikov, ktorí navrhujú vystúpenie z eurozóny označil za „bláznov a polobláznov“.

Sobotka zároveň vyhlásil, že je potrebné, aby sa Česko zmenilo z krajiny, ktorá ponúka komparatívnu výhodu v lacnej práci, na krajinu vytvárajúcu produkty s vyššou pridanou hodnotou.

Babiš: Chceme koruny, nie euro

V Českej republike sa vedú debaty o prijatí eura už dlhú dobu. Súčasná vláda naprieč volebným obdobím viackrát deklarovala, že presný termín na prijatie eura nestanoví. Premiér Sobotka odmietal hovoriť o konkrétnom termíne, pokým sa životná úroveň v Českej republike nepriblíži vyspelým krajinám Únie a zároveň sa nezlepší stav verejných financií.

Sociálni demokrati však tento postoj postupne obmeňovali. Ešte v máji tohto roku premiér vyhlásil, že Česko musí začať premýšlať o presnom dátume pre vstup do eurozóny.

„Skôr či neskôr si budeme musieť odpovedať nie na otázku či, ale kedy budeme schopní ako Česká republika prijať společnú európsku menu,” vyhlásil na sneme Hospodárskej komory.

Vláda Bohuslava Sobotku sa tiež snažila vyjednať pozorovateľský status pri jednaniach ministrov financií eurozóny v rámci neformálneho zoskupenia Euroskupiny, čím by sa Česko udržalo v kontakte s jadrom európskej integrácie.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/fico-chce-cechov-vtiahnut-debat-o-jadre-eu/

„Je to myslím dobrý nápad, ktorý by Česká republika mala v záujme svojho priblíženia jadru EÚ naďalej rozvíjať,” komentoval nárvh český premiér.

Sobotkovu snahu podielať sa na rokovaniach o budúcom jadre Európskej únie podporil aj Róbert Fico na nedávnom stretnutí oboch premiérov na českom zámku Lednice.

„Chceme, aby pri tomto procese boli všetci, aby rozhodnutia, ktoré sa budú tvoriť, neboli len rozhodnutiami vybranej skupiny štátov, ale boli to rozhodnutia, na ktorých budú participovať aj ostatní,” ubezpečoval pri príležitosti českého premiéra Róbert Fico.

https://euractiv.sk/clanky/socialna-politika/na-ceste-do-jadra-sme-otocili-v-otazke-vyslanych-pracovnikov/

Výrazne proeurópskejšia rétorika ČSSD pravdepodobne súvisí aj so snahou vyhraniť sa v kampani voči hlavnému rivalovi Andrejovi Babišovi (ANO), ktorý prijatie eura tvrdo odmieta a eurozónu označuje za „politický projekt”.

„Ja nechcem euro. Chcem, aby sme si zachovali korunu a mohli tak zásadným spôsobom ovplyvniť ekonomiku, ak sa objaví nejaký problem. Akékoľvek dalšie integrácie by som určite nechcel,” vyhlásil bývalý minister financií v júni tohto roku.

Podľa posledných predvolebných prieskumov by české parlamentné voľby suverénne vyhrala Babišova strana ANO. Sociálni demokrati bojujú o druhú priečku s Komunistickou stranou Čiech a Moravy. Preferencie oboch strán sa pohybujú okolo 12 %.