Eurofederalisti navrhujú zvoliť predsedu Komisie v primárkach

Zdroj: TASR

Aliancia štyroch politických frakcií v EP – liberálov, socialistov, zelených a komunistov – by mala v roku 2013 zorganizovať primárky, z ktorých by vzišiel nástupca José Manuela Barrosa. Tvrdí to europoslanec Daniel Cohn-Bendit.

Túto alianciu nazval "Pakt pre sociálnu a ekologickú demokratizáciu Európy".

"Nemusíme sa nikoho pýtať," povedal v odkaze na ďalšie návrhy, ktorých cieľom je zvýšiť legitimitu budúceho predsedu Európskej komisie.

Cohn-Bendit tvrdí, že ak by táto aliancia mala vo voľbách 2014 väčšinu, lídri krajín EÚ by síce stále mohli navrhnúť kohokoľvek, no jedine kandidát, ktorý bude vybraný cez primárky, by prešiel schvaľovaním v Európskom parlamente.

Rok 2013 by mal v Európe vytvoriť "demokratický priestor", povedal Cohn-Bendit na stretnutí, ktoré organizovala Spinelliho skupina na Slobodnej univerzite v Bruseli (ULB).

Priznáva, že volebná účasť na primárkach bude zrejme nízka, odhaduje 6 až 10 miliónov ľudí z celkového počtu, ktorý je približne 260 miliónov.

Na tom istom podujatí sa líder liberálnej skupiny ALDE Guy Verhofstadt nechal počuť, že rovnako by mohli zorganizovať primárky aj Európski ľudovci (EPP). Pripustil, že niektoré krajiny túto tradíciu nemajú.

Verhofstadt načrtol rôzne nápady pre prípravu volieb 2014. Uznal tiež, že v EP je množstvo odporcov nadnárodných kandidátnych listín.

Dve najväčšie politické skupiny, stredopraví ľudovci a stredo-ľaví socialisti a demokrati sú zväčša naladení voči návrhom na vytvorenie celoeurópskej kandidátky, z ktorej by sa volila časť europoslancov (tzv. Duffova správa) odmietavo. 

Verhofstadt hovorí, že podľa neho by dobrou alternatívou nadnárodnej kandidátky bolo dať kandidátom možnosť kandidovať vo viacerých národných okrskoch. Treťou možnosťou, ktorú navrhol, by bolo rozhodnutie, že nasledujúci predseda EK musí byť zvolený ako europoslanec, čo znamená, že Rada by bola povinná vyberať z tých, čo boli zvolení vo voľbách do EP.

Riešením nízkej volebnej účasti vo voľbách do EP by podľa Verhofstadta bola povinnosť platiť európsku daň pre všetkých občanov EÚ. To by podľa neho mohlo zvýšiť ich zodpovednosť a záujem o voľby.

Pozície

Andrew Duff je poslanec EP a autor správy o volebnej reforme EP a vytvorení jednotného európskeho volebného obvodu. Vo svojom nedávnom liste, ktorý adresoval Josephovi Daulovi, predsedovi Európskych ľudovcov, vyjadril prekvapenie nad malou podporu pre jeho návrhy zo stredo-pravej časti EP.

"Blížime sa k voľbám v roku 2014. Sme si istí, že kvalita predvolebnej kampane bude lepšia, než predošlá? Uvidia voliči, že keď volia poslancov EP, majú vplyv na skutočné rozhodnutia o smerovaní európskej politiky? Nebojíte sa, že naše národné politické strany nedokážu dostatočne udržať proces integrácie? Naozaj si myslíme, že médiá dôkladne informujú o politike EP?"

"Táto správa je opatrný kompromis. Uznáva, že niektoré problémy s paneurópskym návrhom sú veľmi citlivé – hlavne, pokiaľ ide o načasovanie reforiem, výber medzi zatvorenými alebo polo-zatvorenými kandidátkami a otázka, či by 25 poslancov EP malo byť pripočítaných k 751 existujúcim zástupcom, alebo by mali byť vybraní spomedzi nich."

"Nalieham na Vás a kolegov z EPP, aby sa vrátili k ich predošlému pozitívnemu a konštruktívnemu prístupu k riešeniu problému – ako môže silnejší Európsky parlament čo najlepšie prispieť k lepšiemu spravovaniu zjednotenej Európy," napísal Duff.