Eurokomisár pre obchod Phil Hogan odstupuje z funkcie

Eurokomisár zodpovedný za obchod Phil Hogan [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Írsky eurokomisár Phil Hogan, ktorý je v exekutíve EÚ zodpovedný za obchodnú politiku, odstupuje zo svojej funkcie po tom, čo porušil írske predpisy zavedené proti šíreniu pandémie nového druhu koronavírusu.

Informovala o tom v stredu večer na svojej webovej stránke írska televízia RTÉ s odvolaním sa na Hoganovho hovorcu.

„Áno, odstupuje,“ povedal pre agentúru AFP Hoganov hovorca, ktorý potvrdil správy írskej stanice RTÉ.

„Dnes večer som podal svoju rezignáciu ako eurokomisár pre obchod,“ citovala agentúra AP z Hoganovho vyhlásenia. „Bolo to čoraz jasnejšie, že kontroverzie týkajúce sa mojej nedávnej návštevy v Írsku mi začínali prekážať pri práci,“ dodal Hogan.

Obchodný spor Únie a Spojených štátov pre Airbus pokračuje

Európska únia žiada USA, aby zrušila clá na európske potraviny a poľnohospodárske výrobky, ktorá uvalila v roku 2019. Washington k tomu kroku pristúpil, pretože Úniu viní z nezákonných subvencií pre leteckú spoločnosť Airbus. 

Na Hogana sa spustila vlna kritiky po tom, čo sa začiatkom minulého týždňa zúčastnil na večierku klubu Oireachtas Golf Society v grófstve Galway. Bol tam spolu s asi 80 ďalšími osobami, vrátane ministra poľnohospodárstva Daru Callearyho a predsedu Senátu Jerryho Buttimera. Obaja menovaní írski politici vyvodili zodpovednosť za porušenie epidemiologických opatrení a zo svojich funkcií už odstúpili.

Tlak na Hogana sa zvýšil v stredu, keď dokonca aj írsky premiér Micheal Martin povedal, že Hogan o viackrát menil rozprávanie o svojom pohybe a dostal odporúčanie, aby „zvážil svoju pozíciu“ v eurokomisii.