Eurokomisár rezignoval, chce zjednotiť Cyprus

Svoju rezignáciu predložil Kyprianu, predsedovi Komisie José Barrrosovi, včera, 28. februára 2008. Dôvodom je jeho menovanie do úradu ministra zahraničných vecí, kam ho nominoval víťaz volieb, nový cyperský prezidnet Demetris Christofias. Kyprianu tak odstupuje len 18 mesiacov pred vypršaním mandátu súčasnej Komisie. Cyperská Demokratická strana, tretia najväčšia strana, ktorej členom je i odchádazjúci komisár, podporovala Christofiasa vo voľbách.

Zdroje agentúry Reuters hovoria, že by sa Kyprianu mohol stať ústrednou postavou pri znovuzjednotení ostrova, po tom, čo bol za prezidenta zvolený komunista Christofias. Ten je vnímaný ako zástanca znovuzjednotenia ostrova. Vyjednávať zjednotenie Cypru bolo údajne veľkým snom Markosa Kyprianu.

Kyprianu je synom bývalého prezidneta Cypru Spyrosa Kyprianu (v úrade od 1977 do 1988), pôvodným povolaním je právnik. Pred vymenovaním do Európskej komisie v roku 2004 pôsobil krátky čas ako minister financií Cypru. Pôvodne obsahovalo jeho portfólio v Komisii i otázky ochrany spotrebiteľa, s príchodom bulharskej komisárky Megleny Kunevy o túto časť agendy prišiel.

Rezignácia sa stane oficiálnou až potom, čo bude nominovaný jeho nástupca, ktorého vymenuje Rada. Pravdepodobným náhradníkom sa stane manželka iného bývalého cyperského prezidenta Goerga Vasillou (v úrade 1988-1993) Andrulla Vasiliou. Angažuje sa najmä v oblasti ochrany životného prostredia a právach žien. Študovala právo a postgraduálne aj medzinárodné vzťahy. Komisia zatiaľ jej nomináciu oficiálne nepotvrdila a nekomentovala.

V Komisii sa šepká aj o prípadnom odchode Franca Frattiniho, komisára pre spravodlivosť. Ten by sa mal zapojiť do predvolebného boja pred predčasnými aprílovými voľbami v Taliansku, prípadne vstúpiť do Berlusconiho vlády. Svoje rozhodnutie plánuje oznámiť 10. marca.

Podľa súčasných pravidiel má každá členská krajina svojho komisára. Lisabonská zmluva zredukuje počet Komisárov do roku 2014 na 18.