Eurokomisár sa ospravedlňuje za urážku Židov

Karel de Gucht

Európska komisia sa od jeho vyjadrení dištancovala, napriek tomu hovoria komentátori a židovské organizácie o „novej vlne“ antisemitizmu v Európe.

V rozhovore pre flámske verejnoprávne rádio z 2. septembra Karel de Gucht hovoril o svojej skepse pokiaľ ide o priame rokovania medzi Izraelom a Palestínou, ktoré odštartovali v rovnaký deň vo Washingtone.

Vetu, že „netreba podceňovať židovskú loby v americkom Kongrese“, prebrali najprv všetky belgické, neskôr aj svetové médiá. „Netreba podceňovať ani názor priemerného Žida mimo Izraela“, ktorý je podľa eurokomisára poznačený „presvedčením, že je jediný správny“.

„Nie je to jednoduché mať racionálnu konverzáciu ani s umierneným Židom“, vyhlásil tiež de Gucht.      

Židovské organizácie označili tieto komentáre za rasistické. Podľa Komisie ide o „osobné komentáre“, ktoré žiadnym spôsobom nereprezentujú dobre známu pozíciu Európskej komisie pokiaľ ide o blízkovýchodný mierový proces.

„Znovu sme svedkami prejavu poburujúceho antisemitizmu od vysokopostaveného európskeho úradníka“, reagoval prezident Európskeho židovského kongresu Moše Kantor. Varoval pred novou vlnou antisemitizmu v Európe. „Predsudky o židovskej moci sú zdá sa  akceptovateľné aj na najvyššej úrovni EÚ.“

Podobne aj Abraham Foxman, riaditeľ Anti-Defamation League opísal komentáre de Guchta ako antisemitské. Tvrdenie, že väčšina Židov je tvrdohlavá a iracionálna je podľa neho jasnou negatívnou charakteristikou Židov.

De Gucht sa v oficiálnom stanovisku za svoje komentáre ospravedlnil. Uviedol, že nebolo jeho zámerom niekoho uraziť ani stigmatizovať židovskú komunitu.

„Chcem uviesť na pravú mieru, že antisemitizmus nemá v dnešnom svete miesto a je v rozpore s európskymi hodnotami“, napísal komisár.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová uviedla, že si je istá, že de Gucht nemienil svojimi poznámkami nikoho uraziť.

Jej kancelárie vydala stanovisko, v ktorom vyjadruje optimizmus z úvodnej fázy rozhovorov medzi Izraelom a Palestínskou samosprávou.

Podľa pozorovateľov prišli ale de Guchtove komentáre vo veľmi zlý čas.

Vo Francúzsku rastie odpor voči politike vyhosťovania Rómov. Protesty sa konali pred francúzskymi veľvyslanectvami vo viacerých európskych mestách. V samotnom Paríži sa zišlo niekoľko tisíc ľudí, podľa organizátorov 50 tisíc, podľa polície 12 000.

Sarkozyho tvrdý postup proti Rómov povzbudil ale krajne pravicový Jobbik v Maďarsku vystupňovať svoju vlastnú kampaň proti rómskemu etniku. Ich kandidát v komunálnych voľbách Gabor Staudt napríklad najnovšie žiada sociálne vylúčenie Rómov v špeciálnych táboroch.

Líder maďarskej opozičnej Socialistickej strany Attila Mesterhazy na to reagoval: „Považujeme vyhlásenie Jobbiku za neakceptovateľné. Dúfam, že nechcú zatvoriť maďarských občanov do koncentračných táborov. Najhoršie je, že sa vláda Fideszu nedištancovala od xenofobickej platformy Jobbiku. Mala by sa“, cituje ho Euronews.

Zajtra, 7. septembra prednesie predseda Európskej komisie José Manuel Barroso po prvýkrát správu o stave Únie. V rovnaký deň by mali europoslanci v rámci plenárnej rozpravy diskutovať o „vlne rasizmu v Európe“.