Eurokomisár: Stredopraví politici by mali migračný pakt podporiť

Podľa eurokomisára Schinasa je pakt ideálnym mixom ochrany hraníc a ľudskosti. [EPA-EFE/ Olivier Hoslet]

Margaritis Schinas očakáva dohodu na Novom pakte o migrácii a azyle bezprostredne po francúzskych prezidentských voľbách na budúci rok. Proti návrhu bojuje iba krajná pravica a ľavica, povedal portálu EURACTIV.

Podpredseda Európskej komisie Margaritis Schinas v rozhovore pre portál EURACTIV kritizoval odporcov migračného paktu a povedal, že je v záujme stredopravých aj stredoľavých politikov dohodu podporiť. Zhodu medzi členskými štátmi ale neočakáva skôr ako na budúcu jar.

„Nasledujúce mesiace budú pre konečnú dohodu veľmi náročné. Napriek tomu verím a som plný optimizmu, že bezprostredne po francúzskych voľbách sa postoje veľmi rýchlo zblížia a dosiahneme konečnú dohodu,“ povedal eurokomisár.

Zdôraznil, že teraz je na vytvorenie nového paktu ten najvhodnejší čas a politická vôľa.

Schinas za najväčších odporcov nového paktu považuje krajné politické strany na oboch stranách politického spektra. Tie podľa neho chcú na problémoch migrácie dokázať, že Európa nedokáže riešiť problémy ľudí.

Podľa podpredsedu eurokomisie nie je náhodou, že vo Francúzsku útočia na nový pakt euroskeptická pravicová strana vedená Marine Le Pen a ľavicová populistická strana pod vedením Jean-Luca Mélenchonoma. Podobná situácia je aj na juhu Európy, hlavne v Taliansku, Španielsku a Grécku.

Schinas kritizoval protimigračný prístup krajnej pravice, ale aj snahu ľavice dosiahnuť otvorené hranice. „Na stôl sme dali návrh, ktorý rieši všetky problémy migrácie a ktorý obsahuje správny mix kontroly a ochrany hraníc, ale aj ľudskosti a azylu,“ povedal Schinas.

Európa stojí pred ďalšou migračnou krízou a jej nový pakt môže problémy zhoršiť

Nový pakt o migrácii a azyle mal napraviť zlyhania z roku 2015. Nová štúdia ale návrh kritizuje za to, že krajinám vstupu negarantuje skutočnú pomoc a žiadateľov o azyl obmedzí na slobode. 

Nelegálne návraty v Grécku a Chorvátsku

Eurokomisár sa vyjadril aj k obvineniam, že Komisia mlčí ohľadom nezákonných návratov migrantov v Grécku a Chorvátsku. Migranti na hraniciach mali byť v týchto krajinách „otočení“ na hraniciach bez nároku na požiadanie o azyl.

Koncom mája napríklad tri neziskové organizácie zažalovali Európsku agentúru pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex na Súdnom dvore EÚ. Žena z Konga a neplnoleté dieťa z Burundi, ktorí v Grécku chceli požiadať o azyl, boli podľa žaloby „zadržaní, násilne navrátení na more a zanechaní na rafte bez navigácie, jedla a vody“.

Schinas povedal,  že „akékoľvek sťažnosti na tieto javy boli najskôr prediskutované v rade Frontex a v špeciálnom výbore Európskeho parlamentu“.

Obe tieto inštitúcie podľa neho neprišli k „takto asertívnym záverom“.

Europarlamentná Skupina pre kontrolu Frontexu (Frontex Scrutiny Group) v júlovej správe nenašla priame dôkazy, že bola Frontex za tieto situácie zodpovedná. Podľa europoslancov však mohla urobiť viacej, aby im zabránila.

Poslanci kritizujú pohraničnú agentúru Únie za otáčanie migrantov

Poslanci Európskeho parlamentu v utorok vypočúvali riaditeľa Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž. Dôvodom boli správy o tom, že sa jej lode podieľali na zatlačovaní migrantov v Stredozemnom mori. Socialisti volajú po jeho rezignácii.

„Očakávali sme viac,“ povedala šéfka kontrolnej skupiny, maltská europoslankyňa Roberta Metsola (EPP).

Podľa Metsoly už malo minulý december v operáciách Frontextu pôsobiť 40 pracovníkov monitorujúcich dodržiavanie základných ľudských práv migrantov, čo sa nestalo. Aj rada Frontextu, o ktorej hovoril aj Schinas, podľa nej mala reagovať na obvinenia „proaktívnejšie“.

Portál EURACTIV informoval, že Európska komisia požiadala Grécko, aby zriadilo nezávislý mechanizmus na monitorovanie a predchádzanie nelegálnych návratov migrantov na svojich hraniciach.

Zriadením tohto mechanizmu eurokomisia podmieňuje uvoľnenie ďalších 15,83 milióna eur na financovanie migrácie, ktoré Atény požadujú.

Schinas takisto uviedol, že nový migračný pakt už poskytuje trvalý mechanizmus na monitorovanie dodržiavania základných práv na vonkajších hraniciach EÚ.

„Sme v konštruktívnej debate s gréckou a chorvátskou vládou, aby sme zistili, ako môžu niektoré z týchto nariadení už odteraz implementovať,“ povedal eurokomisár.

Migračnú stratégiu Slovenska písal ešte Lipšic, prijatie novej vláda od marca odkladá

Slovensko sa v otázke migrácie riadi desať rokov starým dokumentom, ktorého aktualizácia čaká na vláde už takmer pol roka. Liga za ľudské práva za tým vidí sklon migráciu démonizovať, čo návrh novej stratégie odsudzuje.

Turecko zatiaľ hovorí správne veci

K úlohe Turecka pri riešení migrácie eurokomisár povedal, že Ankara je zdanlivo ochotná obmedzovať až minimalizovať príchody do Európy a tiež tým narúšať prácu pašerákom.

„Musíme v prvom rade zistiť, či sa tento záväzok Ankary stane naozaj realitou. V tejto fáze Turecko ale skutočne hovorí ohľadom riadenia migračných tokov správne veci,“ povedal Schinas.

Pokiaľ ide o nedávny dánsky zákon o mimoeurópskom spracovaní žiadostí o azyl, tak je Schinas presvedčený, že Európa nemôže „zadávať svoje problémy iným“.

„Musíme nájsť spôsoby, ako si problémy vyriešiť sami a aj dánsky návrh nateraz zostáva len vo fáze nápadu.  Nemyslím si, že nejakým spôsobom pokročil,“ povedal podpredseda Európskej komisie.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner