Eurokomisia vs. Maďarsko: Lex CEU, azyl a zavádzajúca konzultácia

Maďarsko

Viktor Orbán, zdroj: TASR / AP Photo/Ronald Zak

Pre novelu maďarského zákona o vysokých školách dnes Európska komisia (EK), ktorej sa už medzičasom hovorí „Lex CEU“ poslala maďarskej vláde formálny list obsahujúci právnu analýzu. Je to prvý krok k začatiu právneho konania voči členskému štátu pre porušenie legislatívy EÚ.

EK v tomto prvom právnom kroku poukázala na to, že novela maďarského zákona je v rozpore s európskymi pravidlami.

Budapešť má jeden mesiac na odpoveď. Ak Maďarsko právne zistenia EK nevyvráti, bude čeliť konaniu vo veci porušenia právnych predpisov EÚ.

Rozpor aj s Chartou základných práv

EK skonštatovala, že novela maďarského vysokoškolského zákona nie je v súlade s viacerými európskymi pravidlami, konkrétne so slobodou poskytovania služieb ale aj so slobodou podnikania, akademickou slobodou a právom na vzdelávanie tak ako ich definuje Charta základných práv EÚ a medzinárodné obchodné právo.

Podľa novely vysokoškolského zákona prijatej 4. apríla bude môcť zahraničná univerzita pôsobiť na maďarskom území jedine v prípade, ak funguje aj v štáte svojho pôvodu. Ďalej bude potrebné do pol roka od nadobudnutia účinnosti novely uzatvoriť príslušnú medzištátnu dohodu medzi Maďarskom a danou krajinou. Proti uvedeným zmenám zorganizovali v Budapešti viacero demonštrácií. Na najväčšiu z nich prišlo 9. apríla 80.000 ľudí.

Podľa kritikov je cieľom tejto novely znemožniť fungovanie Stredoeurópskej univerzity v Budapešti (CEU), ktorú financuje americký finančník maďarského pôvodu George Soros.

Vidia lobing Sorosa

Podpredseda poslaneckého klubu strany Fidesz Gergely Gulyás na dnešnej tlačovej konferencii vyhlásil, že za týmto krokom vidí intenzívny lobing Georga Sorosa v Bruseli. Podľa neho je taktiež „šokujúce“, koľko poslancov Európskeho parlamentu je v priamom kontakte s Sorosom a jeho organizáciami.

Strana Európskych ľudovcov (EPP), ktorej členom je aj Fidesz je vnútorne voči Orbánovi a jeho krokom čoraz viac kritická. Z jej vnútra sa ozývajú sa hlasy, ktoré volajú po vylúčení Fideszu z EPP.

Otvorené spory

Komisia vedie dialóg s Maďarskom aj ohľadne plnenia európskych a medzinárodných štandardov v oblasti práv azylantov a sleduje aj návrh zákona o registrácii mimovládnych organizácií, ktoré majú finančnú podporu zo zahraničia.

Okrem toho tiež Komisia s odstupom reaguje na „falošné tvrdenia“ v národnej konzultácii ktorú maďarská vláda nazvala „Zastavme Brusel“. Konzultácia je podľa Komisie založená na niekoľkých fakticky nesprávnych a vysoko zavádzajúcich tvrdení a obvineniach.

O všetkých témach dnes v pléne diskutuje Európsky parlament za prítomnosti prvého podpredsedu eurokomisie Fransa Timmermansa a a maďarského premiéra Viktora Orbána.