Eurokomisia začala právne konanie voči Poľsku pre reformu Najvyššieho súdu

Protesty proti súdnej reforme vo Varšave. [EPA-EFE/Adam Guz]

Európska komisia v pondelok (2 .júla) oznámila, že začala právne konanie voči Poľsku z dôvodu porušenia európskej legislatívy. Do Varšavy zaslala oficiálne oznámenie v súvislosti s poľským zákonom o Najvyššom súde.

Komisia pripomenula, že v utorok (3. júla) bude 27 zo 72 sudcov poľského Najvyššieho súdu, čo je viac ako tretina jeho sudcovského stavu, vystavených riziku, že musia odísť do dôchodku. Dôvodom je, že nový poľský zákon o Najvyššom súde znižuje vek odchodu do dôchodku sudcov Najvyššieho súdu zo 70 na 65 rokov.

Poľsko má tri mesiace na vysvetlenie súdnej reformy

Dialóg s Európskou komisiou k zmiereniu neviedol. Komisia v krajine naďalej vidí systémové ohrozenie právneho štátu.

Toto opatrenie sa vzťahuje aj na prvého predsedu Najvyššieho súdu, ktorého šesťročný mandát bude predčasne ukončený.

Podľa návrhu zákona majú súčasní sudcovia možnosť vyjadriť svoj záujem o predĺženie mandátu prezidentovi republiky. Mandát im môže byť predĺžený len na obdobie troch rokov a obnovený iba raz.

Poľský parlament má o návrhu začať rozhodovať už zajtra (3. júla). Protesty, ktoré prebiehajú najmä vo Varšave vedie okrem iných aj Lech Walesa.

Posledný mesiac

Exekutíva Európskej únie upozornila, že neexistujú žiadne kritériá pre to, ako sa má rozhodnúť prezident, a neexistuje ani možnosť súdneho napadnutia jeho rozhodnutia.

Komisia preto zastáva názor, že ide o opatrenia, ktoré narúšajú zásadu nezávislosti súdov vrátane neodvolateľnosti sudcov, čím Poľsko nesplnilo svoje povinnosti podľa článku 19 ods. 1 Zmluvy o Európskej únii v súvislosti s článkom 47 Charty základných práv Európskej únie.

Poľsko ustupuje Komisii. Opozícia hovorí o zdanlivých zmenách

Sejm schválil novelizácie zákonov o štruktúre súdov, o Národnej súdnej rade i najvyššom súde, ale aj predpisov o ústavnom súde.

Eurokomisia sa už vyše dva a pol roka zúčastňuje na štruktúrovanom dialógu s poľskou vládou práve v dôsledku obáv, že reformy súdnictva v Poľsku poškodzujú európske hodnoty týkajúce sa právneho štátu.

„Vzhľadom na nedostatok pokroku a bezprostredné uplatnenie nového režimu odchodu do dôchodku pre sudcov Najvyššieho súdu sa Európska komisia rozhodla začať právne konanie ako naliehavú záležitosť,“ vysvetlil hovorca Komisie Margaritis Schinas pred novinármi v Bruseli.

Dodal, že poľská vláda má k dispozícii jeden mesiac, aby poslala do Bruselu náležitú odpoveď.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki má už túto stredu (4. júla) navštíviť EUrópsky parlament a očakáva sa, že téma reformy súdnictva bude zaujimať aj europoslancov.