Euroliberálom sa nepáči črtajúca sa nová Komisia

Zdroj: Európsky parlament, Flickr

Verhofstadt krátko pred nadchádzajúcim sobotným mimoriadnym summitom EÚ (30. augusta) uviedol, že ALDE vyjadruje silné znepokojenie nad črtajúcim sa zložením budúcej Európskej komisie. Podľa jeho slov navrhovaná Komisia má nedostatky v mnohých ohľadoch.

"Komisia, ktorá je pre túto chvíľu načrtnutá, jednoducho nie je pre nás prijateľná. Po prvé, medzi jej členmi sú iba štyri ženy. Po druhé, politická rovnováha je príliš v prospech konzervatívnej Európskej ľudovej strany, keď viac ako polovica navrhnutých komisárov pochádzajú z tejto politickej rodiny. A nakoniec, s ohľadom na prebiehajúce nominácie na popredné posty v európskych inštitúciách, hrozí, že proeurópske liberálne sily tam nebudú zastúpené," vysvetlil Verhofstadt dôvody nespokojnosti liberálov v EP.

Líder ALDE spresnil, že liberáli nemôžu podporiť Európsku komisiu, v ktorej je príliš málo žien a ktorá správne neodráža proeurópske sily v rámci parlamentnej väčšiny konzervatívcov, socialistov a liberálov.

"Je iba málo pochýb o tom, že takáto komisia nenájde väčšinu v Európskom parlamente a bude jednoducho zamietnutá," upozornil bývalý belgický premiér.

Verhofstadt zároveň dodal, že budúca exekutíva EÚ by mala čo najskôr začať s bojom proti pokračujúcej kríze v EÚ, aby sa tak však stalo, musí byť Komisia rodovo a politicky oveľa viac vyváženejšia s prihliadnutím aj na zastúpenie liberálov na najvyšších postoch európskych inštitúcií.

Aj predseda Európskeho parlamentu, nemecký socialista Martin Schulz, už dávnejšie avizoval, že Európsky parlament bude mať problém odobriť novú Komisiu, ktorá by bola „džentlmenským klubom.“

EurActiv/TASR