Eurom sa platí už aj v Litve

„Vitaj v eurozóne Litva!“ hlása transparent na budove Európskej komisie v Bruseli. Litovčania oslavovali nový rok s novými bankovkami. Od januára tak platí spoločnou menou približne 337 miliónov Európanov v 19 členských krajinách EÚ.

Európska centrálna banka od januára zároveň prevezme priamy dohľad nad najväčšími litovskými bankami, keďže krajina automaticky vstupuje aj do tzv. jednotného mechanizmu dohľadu, ktorý je prvým pilierom bankovej únie EÚ.

Litva je poslednou z troch Pobaltských krajín, ktoré sa v roku 1990-1991 odtrhli od Sovietskeho zväzu a v roku 2004 vstúpili do EÚ a NATO.

„Vstup Litvy do eurozóny dokončil návrat Pobaltských štátov do politického a hospodárskeho centra nášho kontinentu,“ podotkol podpredseda Komisie zodpovedný za euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis.

Estónsko vstúpilo do eurozóny už v roku 2011, Lotyšsko sa stalo členom v januári 2014 a to napriek tomu, že euro, podľa prieskumov verejnej mienky, podporovala iba jedna pätina obyvateľov.

Litovská mena bola naviazaná na euro už od roku 2002. Prvý pokus prijať euro Litva podnikla v roku 2007, nepodarilo sa jej však splniť inflačné kritérium. Po tvrdých reformných opatreniach sa Litva stala jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík EÚ a ďalšiu šancu prijať euro dostala už v roku 2012. Tento krok však nebol pred voľbami veľmi populárny, prijatie eura tak bolo odložené o dva roky.

Podľa prieskumov verejnej mienky, ktoré si dala vypracovať litovská centrálna banka, euro podporuje iba 53% z 3 miliónov obyvateľov. Až 39% je proti. Obyvatelia sa obávajú najmä nárastu cien. Litovský minister financií Rimantas Sadzius predpokladá, že z dôvodu prechodu na novú menu sa ceny zvýšia najviac o 0,2 až 0,3 percenta.  

Zahraničné investície a geopolitika

Predstavitelia krajiny veria, že vstup do eurozóny Litve prinesie hospodárske oživenie a zahraničné investície. Euroblok však ohrozuje nízka inflácia a politická neistota v Grécku, ktorá naznačuje, že dlhová kríza v eurozóne sa možno ešte neskončila. Investori sa obávajú, že v predčasných gréckych voľbách by mohla zvíťaziť ľavicová strana Syriza, ktorá sa stavia proti úsporným opatreniam spojených so získaním finančného záchranného balíčka od medzinárodných organizácií.

Úverový rating Litvy dosiahol investičný stupeň a  ratingová agentúra Fitch očakáva hospodársky rast na rok 2015 až 3,5 percenta, čo je trikrát viac ako predpokladaný rast celej eurozóny.  Preto sa viacerí analytici domnievajú, že prijatie eura bolo unáhleným krokom. „Finančné záväzky (vyplývajúce zo vstupu krajiny do eurozóny) zvýšia zadlženosť krajiny. Myslím si, že sme mali so vstupom ešte počkať,“ povedal finančný analytik Valdemaras Katkus pre Agence France-Presse.

Guvernér litovskej centrálnej banky Vitas Vasiliauskas zdôraznil najmä „geopolitický“ význam prijatia eura. „Žiješ tam, kde žiješ a to musíš mať vždy na pamäti,“ podotkol Vasiliauskas pre agentúru Reuters v súvislosti so zvýšeným napätím v post-sovietskom priestore.

Rusko začiatkom roka 2014 anektovalo Krymský polostrov, čo vyvolalo obavy v ostatných bývalých sovietskych republikách, ktoré majú významné ruské menšiny. Z Pobaltských štátov má najväčšiu ruskú menšinu práve Litva, kde tvoria približne 6% populácie. Moskva sa navyše rozhodla v decembri usporiadať neplánované vojenské cvičenie vo svojej enkláve Kaliningrad, ktorá hraničí s Litvou a Poľskom.

„Euro je zárukou hospodárskej a politickej stability a bezpečnosti,“ vyhlásil počať oficiálnej ceremónie litovský premiér  Algirdas Butkevičius. „Už nebudeme malou krajinou s malou menou,“ dodal s tým, že euro Litve pomôže pri obchodných rokovaniach s krajinami ako je Rusko.