Európa bez Talianska nemôže existovať

Zdroj: TASR, AP Photo/Yves Loggh

Technokratická vláda premiéra Maria Montiho prevzala moc 16. novembra 2011. Aktuálne vyjadrila podporu európskej dani z finančných transakcií a otvorila pracovný trh pre Rumunov a Bulharov.

„Taliansko je jedným zo zakladateľov veľkého európskeho projektu a nikto by nemal pochybovať o našich proeurópskych tradíciách a o význame, ktorý pripisujeme komunitárnej spolupráci,“ uviedol v rozhovore pre taliansky EurActiv minister zahraničných vecí Terzi. Bývalý veľvyslanec vo Washingtone zároveň vyzval k úzkej spolupráci so Spojenými štátmi v oblasti vzťahov s Blízkym východom a boja proti terorizmu.

Terzi poukázal na význam Talianska v rámci EÚ. „Dnes viac ako kedykoľvek predtým sme presvedčení, že naším osudom je Európa a tak ako som už viackrát povedal, sme si istí, že Európa nemôže existovať bez Talianska,“ vysvetlil.

Riešenie dlhovej krízy v eurozóne bolo v uplynulých mesiacoch najmä v rukách francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. V uplynulých týždňoch sa však viackrát opierali aj o názor premiéra Talianska, tretej najväčšej ekonomiky eurozóny.

EÚ pod tlakom

Z Terziho pohľadu ekonomické problémy európskych krajín zrýchlili tempo reforiem. „Nedá sa poprieť, že súčasná kríza, ktorá začala mimo Európy, vyvinula silný tlak na Úniu, vyvolala obavy a zrýchlila úvahy o možných reformách v rámci platných zmlúv,“ poukázal.

Delegáti z členských krajín v súčasnosti pracujú na finálnom texte medzivládnej zmluvy, ktorá zakotvuje fiškálnu dohodu o rozpočtovej disciplíne z posledného summitu. Minister vyslovil dôveru, že budú prijaté všetky nevyhnutné opatrenia na udržanie eurozóny.

„Jednotná mena je nezvratná a myslím si, že sú si tým isté všetky krajiny eurozóny. Euro však tiež treba brániť, využitím všetkých nástrojov užitočných pre tento cieľ,“ dodal.

Spolupráca s USA

Terzi vyjadril solidaritu so Spojenými štátmi a vôľu spolupracovať v otázkach Blízkeho východu či už ide o Irak, Irán, Sýriu alebo terorizmus. „Irán vyzbrojený jadrovými zbraňami by predstavoval obrovskú hrozbu pre celý svet, nielen pre Spojené štáty. Úplne zdieľame americké obavy a budeme pokračovať v spolupráci s našimi ďalšími partnermi z medzinárodného spoločenstva, aby Teherán neprekročil hranice,“ vysvetlil.

Členské krajiny sa minulý týždeň predbežne dohodli na zákaze dovozu ropy z Iránu. Úlohou sankcií je podľa Terziho donútiť Teherán znovu spolupracovať.

Odchod amerických jednotiek z Iraku okomentoval tým, že krajina sa dostala do veľmi citlivej fázy a Taliansko je pripravené pomôcť pri prechode zmenami. „Medzinárodné spoločenstvo Irak neopustí a budeme podporovať Iračanov a ich legitímne inštitúcie.“

Teroristická hrozba však podľa jeho slov pretrváva,  aj napriek tomu, že lídra siete al-Káida Usámu bin Ládina v máji zabili americké jednotky. „Nemôžeme znížiť našu ochranu, pretože realita ukazuje, že ostatné skupiny sa organizujú a podporujú nenávisť a násilie. Jedinou cestou je kohézia v rámci medzinárodného spoločenstva.“


Úplné znenie rozhovoru v anglickom jazyku nájdete na tomto odkaze.