Európa po páde českej vlády „na autopilote“

zdroj: http://www.flickr.com/photos/tpcom/3246970432/

„Keby som chcel byť veľmi ironický, tak vláda v demisii by v danej chvíli Európsku úniu viedla lepšie ako vláda, ktorá doma musí stále realizovať najrôznejšie kroky programového vyhlásenia,“ povedal v decembri v rozhovore pre EurActiv.cz český premiér Mirek Topolánek. Šanca, že vláda stratí v parlamente väčšinu existovala ešte pred tým, než Praha na pol roka prebrala rotujúce predsedníctvo EÚ.

Koaličná vláda ODS, KDÚ-ČSL a Zelených Mirka Topolánka včera neprežila hlasovanie o nedôvere. Padla s rozdielom jediného hlasu, opozícii sa podarilo získať 101 hlasov v 200-člennej Snemovni.

Český premiér celú noc ubezpečoval, že pád vlády nebude mať vplyv na predsedníctvo EÚ. „V tomto momente nemá situácia žiadny vplyv na úlohu predsedu Európskej rady,“ uviedol Topolánek v stanovisku českého predsedníctva EÚ.

Opoziční sociálni demokrati sú pripravení nechať súčasnú vládu v demisii dotiahnuť predsedníctvo až do 1. júla, kedy ho preberie Švédsko. Opozícia vyčítala vláde v domácej politike zlé riadenie ekonomiky, reformy vrátane rovnej dane, poplatkov za návštevu u lekára a škrty v rozpočte.

Podľa šéfa ČSSD Jiřího Paroubka by mohla byť v lete vytvorená úradnícka vláda, ktorá by krajinu priviedla k predčasným voľbám na jeseň alebo na jar budúceho roka. Voľby boli pôvodne plánované v polovici roka 2010.

Podľa Topolánka by sa však v prípade nedosiahnutia dohody o novej vláde voľby mali konať už toto leto. Nepodporuje úradnícky kabinet.

Podľa Ústavy Českej republiky môžu byť predčasné voľby vypísané až po tom, čo zlyhajú tri pokusy o zostavenie vlády alebo ak parlament schváli zákon o skrátení volebného obdobia.

Ďalší krok leží v rukách prezidenta Václava Klausa, ktorý má neobmedzený časový limit na vymenovanie novej vlády.

Vytvorenie novej vlády je ale bez dohody medzi hlavnými rivalmi ODS a ČSSD nepravdepodobné. V prieskumoch verejnej mienky vedú sociálni demokrati pred ODS, avšak len o 4,5 %.

Senát, horná komora českého parlamentu, zatiaľ nebola schopná ratifikovať Lisabonskú zmluvu bez súčasného schválenia dohody o inštalácii amerického radaru. Otázka budúcnosti celého protiraketového štítu by mohla byť jasnejšia po blížiacom sa summite NATO na začiatku apríla.

V minulosti sa dvakrát stalo, že v krajine, ktorá práve predsedala EÚ padli vlády. V roku 1993 v Dánsku a v roku 1996 v Taliansku. Toto je ale prvýkrát, keď sa takáto vec stala v čase vážnej hospodárskej krízy.

Pozície

Jean-Michel de Waele profesor politických vied na Univerzite v Bruseli (ULB) pre EurActiv povedal, že „Európa je na autopilote“. „Teraz, keď je svet konfrontovaný s veľkou neistotou prameniacou z globálnej ekonomickej krízy, si české politické elity doprajú luxus politickej krízy. Topolánkova neschopnosť zaangažovať sociálnodemokratickú opozíciu do práce predsedníctva, spôsob akým to využíval na vnútropolitické spory priviedli  túto vládu na koniec.“

Denník Finacial Times tvrdí, že situácia v ČR je vodou na mlyn pre Francúzsko, ktoré dlhodobo upozorňuje na to, že malé štáty majú problémy so zvládaním predsedníctva. Nemecký Deutsche Welle pripomína, že vláda Mirka Topolánka čelila už štyrikrát vysloveniu nedôvery a domnieva sa, že nie je úplne jasné, čo rezignácia Topolánka bude znamenať pre české predsedníctvo.

Predseda frakcie EPP–ED v Európskom parlamente Joseph Daul si myslí, že Európa v súčasnej dobe potrebuje silné vedenie a vláda, ktorá nemá dôveru, ho zaistí len ťažko. „Veľmi ľutujem rozhodnutie Českej sociálnodemokratickej strany vysloviť vláde nedôveru,“ povedal Daul a označil toto rozhodnutie za „nezodpovedné“.

Premiér Mirek Topolánek po včerajšom hlasovaní povedal, že pozícia Česka bude v Európe oslabená. Premiér vyhlásil: „Myslím si, že to skomplikuje našu pozíciu pri vyjednávaní … partneri v Európe si už zvykli na to, že vyjednávame tvrdo. V tomto zmysle sa môže stať, že naša pozícia bude oslabená.“

Vicepremiér Alexandr Vondra, ktorý je teraz na návšteve v USA, kde rokuje o príprave summitu EU – USA, povedal, že utrpí prestíž ČR vo svete. „Takto verejne si svoju pozíciu v Európe oslabiť je mimo všetkého môjho chápania,“ povedal Vondra.