Európa sa kvôli TTIP nevzdá svojich potravinových štandardov

„Ako doktor poviem nie každému znižovaniu štandardov EÚ,“ vyhlásil včera pred europoslancami kandidát na členstvo v Junckerovej Komisii Vytenis Andriukaitis.

Na híringu v parlamente niektorí poslanci opätovne otvorili otázku využitia hormónov a antibiotík u hospodárskych zvierat a chlórovej úpravy kuracieho mäsa v Európe. Obávajú sa, že by k tomu mohla smerovať pripravovaná dohoda o voľnom obchode s USA TTIP.

„V tomto smere nemôžeme pripustiť kompromis. Vysoké štandardy EÚ nám uľahčujú globálny export,“ vysvetlil nominant na post komisára.

Postavil sa tiež proti zmierňovaniu pravidiel hygieny potravín u malých podnikov s nemej ako desiatimi zamestnancami. Povedal, že takýto krok by bol „nezodpovedný“.

Bývalý litovský minister zdravotníctva očakáva úzku spoluprácu s Európskou agentúrou pre lieky aj s nastupujúcou komisárkou pre vnútorný trh Elžbietou Bieńkowskou.

Andriukaitis naznačil, že vo viacerých oblastiach bezpečnosti potravín príde k prehodnoteniu doterajších pravidiel. Poslúžiť na to majú dodatočné vedecké analýzy aj vyhodnotenie skúsenosti z členských štátov.

Nové iniciatívy zo strany Komisie by sa mohli týkať cezhraničných rizík pestovania GMO, klonovania zvierat na konzumáciu, označovania takýchto potravín či európskeho financovania výskumu ľudských kmeňových buniek.

Odhaduje, že v prípade povolení pre geneticky modifikované organizmy by sa legislatíva mohla meniť v priebehu šiestich mesiacov.

Naliehavou otázkou bude podľa Andriukaitisa nárast infekcií rezistentných voči antibiotikám, ktoré vyplývajú z ich používania v krmive pre zvieratá. Zamerať sa chce aj na boj s potravinovým odpadom či viesť debatu o označovaní alkoholických výrobkov a pôvodu mäsa.

Viacero otázok verejného zdravia ostáva v suverénnej pôsobnosti členských krajín. Cezhraničná debata by však mohla byť prínosná v otázke cien liečiv alebo pri podpore zavádzania elektronického zdravotníctva, myslí si Andriukaitis.

Slovenského europoslanca Miroslava Mikolášika (EĽS/KDH) sklamal najmä kandidátov prístup k výskumu na ľudských embryonálnych kmeňových bunkách. Podľa Mikolášika je takýto výskum neperspektívny a eticky kontroverzný.

Odvoláva sa pritom na občiansku iniciatívu Jeden z nás, ktorá neakceptuje akýkoľvek výskum na ľudských embryách.

Do budúceho utorka by malo byť známe, či Európsky parlament odporučí alebo zamietne Andriukaitisovu nomináciu. O celej Junckerovej Komisii bude parlament hlasovať 22. októbra.