Europarlament bude mať nového šéfa, favoritom je Írka a Talian

Antonio Tajani, predseda európskeho parlamentu

Antonio Tajani - nový predseda Európskeho parlamentu?

Mená štyroch uchádzačov o post predsedu Európskeho parlamentu (EP) zverejnili v pondelok 12. decembra v Štrasburgu členovia frakcie Európskej ľudovej strany.

Spomedzi štvorice Alain Lamassoure (Francúzsko), Mairead McGuinnessová (Írsko), Alojz Peterle (Slovinsko) a Antonio Tajani (Taliansko) vzíde v utorok večer kandidát ľudovcov za nástupcu Martina Schulza.

Aj socialisti majú kandidáta

V kruhoch europoslancov sú za favoritov považovaní doterajšia írska podpredsedníčka EP a jej taliansky kolega, blízky Berlusconiho spolupracovník.

Skupina progresívnej aliancie socialistov a demokratov odmieta (S&D) napriek vzájomnej dohode, že by ľudovci mali popri postoch predsedu Európskej rady (Donald Tusk) a predsedu Európskej komisie (Jean-Claude Juncker) obsadiť aj funkciu predsedu Európskeho parlamentu, preto za nástupcu Martina Schulza nominovala svojho kandidáta, ktorým je Gianni Pittella z Talianska.

Európski konzervatívci a reformisti (ERC) chcú vyslať do súboja  Helgu Stevensovú z Belgicka. Európska zjednotená ľavica (GUE/NGL) ponúkne ako kandidátku Eleonoru Forzenovú z Talianska.

O post sa zaujímajú liberáli a euroskeptici

Medzi kandidátmi sa zrejme objaví aj šéf Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) Guy Verhofstadt z Belgicka, na oficiálne potvrdenie jeho nominácie sa ešte čaká.

Údajne chcela svojho kandidáta vyslať do súboja aj ultrapravicová frakcia Európa národov a slobody (ENF), jeho meno však zatiaľ nezverejnili, aj keď je uzávierka kandidatúr dnes večer.

V prípade, že by sa frakcie majoritne nedohodli na budúcom predsedovi EP, môže sa ním stať aj niekto z ďalších europoslancov, ktorý dokáže za sebou zjednotiť proeurópske sily.