Europarlament chce miesto šetrenia na doprave ešte viac vyťažiť rečnícky pult

Rečnícky pult v europarlamente nebol v roku 2020 veľmi využívaný. [TASR-AP/Jean-Francois Badias]

Eugen Jurzyca vyzval kolegov na prácu z domu, čo minulý rok ušetrilo 23 miliónov eur. Politické skupiny sa ale dohodli na opačnom prístupe a europoslancov chcú vidieť v rokovacej sále čo najčastejšie.

Európsky parlament bol minulý marec jednou z prvých demokratických inštitúcií, ktorá prešla na prácu z domu. Poslanci si doma vytlačili hlasovacie hárky, podpísali ich a elektronicky posielali späť.

Ako upozornil slovenský europoslanec Eugen Jurzyca (SaS, ECR), táto forma práce mala pozitívny efekt na rozpočet inštitúcie. Za rok 2020 klesla cenovka za dopravné a ubytovacie výdavky o 23 miliónov eur.

Pracovná skupina, ktorá mala za úlohu prísť s víziou „nového normálu“ pre túto inštitúciu sa ale rozhodla vykročiť opačným smerom. Europoslancov chce vidieť v zasadacej miestnosti častejšie, a to priamo za rečníckym pultom. Má to skvalitniť debatu a prácu europoslancov zviditeľniť.

Stíšené mikrofóny a ušetrené milióny

Kým v roku 2019 presahovali výdavky na ubytovanie a dopravu europoslancov cez oficiálnu cestovnú agentúru inštitúcie 30 miliónov, v pandemickom roku 2020 sa zastavili na desiatich miliónoch.

„Mnohé súkromné firmy podobné zmeny vo svojom fungovaní už ohlásili,“ povedal Jurzyca o  iniciatíve, aby mohol Parlament fungovať na diaľku aj po pandémii.

„Prekvapuje ma však odpor niektorých kolegov voči modernizácii tejto inštitúcie,“ hovorí Jurzyca.

Europarlamentné diskusie cez platformu Interactio ale sprevádzali aj technické problémy, výpadky internetu a pravidelne bolo treba politikov upozorňovať, aby si pri výstupoch zapli stíšené mikrofóny.

Otázku, čo si z pandemickej doby ponechať a čo zanechať v roku 2020, si pokladal aj šéf Európskeho parlamentu David Sassoli. Skupine poslancov z rôznych frakcií teda zadal úlohu prísť s odporúčaniami na reformu „plenárky“. A tie so šetrením na doprave nerátajú, práve naopak.

https://twitter.com/svensimon/status/1414982647621767168

Kontroverzné debaty a vhodnejší rozvrh pre médiá

Portál POLITICO zverejnil nové odporúčania, ktoré by poslanci chceli otestovať už na septembrovom zasadaní. Ich cieľom je urobiť europarlamentné diskusie kvalitnejšími, ale aj prilákať viac pozornosti na výsledky práce tejto inštitúcie.

V rámci plenárnych stretnutí by sa podľa autorov malo preberať menej tém a verejné vystúpenia europoslancov by mali prioritizovať „kontroverzné“ a aktuálne legislatívne procesy.

Odporúčajú tiež, aby europoslanci svoje argumenty prednášali z rečníckeho pultu uprostred sály a nie posediačky z lavíc, ako to teraz býva zvykom.

Takéto kľúčové debaty by mali prebiehať v utorok a v stredu a hneď po nich by mali nasledovať hlasovania.

Dnes sú totiž výsledky častokrát známe až niekoľko dní po debate. Mediálna zaujímavosť témy teda môže medzičasom klesnúť.

Odporúčania sa ale týkajú aj právomocí europoslancov. Pracovná skupina totiž odporúča pridať inštitúcií aj právo navrhovať európsku legislatívu. Túto moc má dnes iba Európska komisia a volení poslanci môžu po nových zákonoch volať iba nezáväzne.

Na takúto zmenu by ale bola potrebná zmena základných zmlúv EÚ, o čom prebieha debata v rámci Konferencie o budúcnosti EÚ.

Europoslanci bojujú proti júnovému návratu do Štrasburgu, počkať chcú aj Slováci

Desiatky poslancov Európskeho parlamentu sa podpísali pod spoločný list, v ktorom vyzvali predsedu europarlamentu Davida Sassoliho, aby zrušil júnové plenárne zasadnutie v Štrasburgu. Svoju výzvu, pod ktorú sa podpísali aj viacerí slovenskí poslanci, zdôvodnili súčasnou pandemickou situáciou.

V apríli odporúčali hybridný model

Pri aprílovom prijímaní rozpočtu Parlamentu na rok 2022 pritom europoslanci zdôrazňovali aj ekologickú stránku veci. Dve tretiny uhlíkovej stopy inštitúcie totiž vzniká pri presune zamestnancov.

Poslanci v tejto správe odporúčali hybridný model, v rámci ktorého by sa na diaľku organizovali napríklad prípravné stretnutia alebo vypočutia expertov.

Politické stretnutia sú totiž podľa nich účinnejšie za fyzickej prítomnosti europoslancov a to aj z hľadiska poskytovania tlmočenia.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte