Europarlament chce viesť jeden z najväčších Orbánových kritikov

Karas sa u európskych ľudovcov zasadil za odchod poslancov Fideszu. [EP/Brigitte Hase]

Vedenie europarlamentu by sa malo v polovici mandátu prestriedať. Nový kandidát alebo kandidátka by mal byť z radov ľudovcov. Ako prvý kandidatúru ohlásil Rakúšan, ktorý žiada o zastavenie eurofondov krajinám, kde nefunguje právny štát.

Súťaž o post predsedu Európskeho parlamentu, ktorý v súčasnosti zastáva taliansky socialistický europoslanec David Sassoli, odštartoval v utorok rakúsky poslanec Othmar Karas z Európskej ľudovej strany. Podľa džentlmenskej dohody v polovičke obdobia mandátu europarlamentu dochádza k politickej výmene predsedníctva europarlamentu, pričom od januára 2022 by funkciu predsedu chceli získať práve ľudovci.

Karas v utorok ako prvý oznámil svoj zámer obsadiť post po Sassolim, čo potvrdili viaceré tlačové agentúry aj týždenník Politico.

Pravicoví europoslanci na kontrole právneho štátu Orbána pochválili

Aj Maďarsko navštívila europarlamentná misia kontrolujúca právny štát. Kým tá bratislavská mala jednotné závery, pravicoví europoslanci hovorili v Budapešti niečo úplne iné ako šéfka delegácie. Ich frakcie s Orbánom rokujú o spolupráci.

Orbánov kritik, člen ÖVP

Rakúsky politik je jedným z najostrejších kritikov politiky maďarského premiéra Viktora Orbána v rámci EPP a zasadil sa za vylúčenie jeho europoslancov z tejto frakcie. Tiež sa vyslovuje za zastavenie prúdu eurofondov v Poľsku a Maďarsku, kde sú ohrozené korupciou vyplývajúcou zo spolitizovanej justície.

V europarlamente je tiež podpredsedom podvýboru pre daňové otázky, člen výboru pre hospodárske a menové veci a delegácie pre vzťahy so Spojenými štátmi americkými. Europoslancom je od roku 1999, predtým pôsobil aj v rakúskom parlamente a vo vedení stredopravej, kresťanskej a pro-európskej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).

„V januári sa bude voliť nové predsedníctvo Európskeho parlamentu. Žiaľ, súčasná diskusia je skôr taktická napriek tomu, že posilnenie parlamentarizmu je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Chcem začať programovú diskusiu. Preto kandidujem za predseda Európskeho parlamentu,“ vyhlásil Karas, ktorý v súčasnosti zastáva pozíciu jedného z podpredsedov zákonodarného zboru EÚ.

Weber nechce byť predsedom europarlamentu, ohrozil nárok ľudovcov na post

Nemecký europoslanec a šéf politickej frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente Manfred Weber sa vzdal možnosti stať sa predsedom europarlamentu od januára 2022 do nasledujúcich eurovolieb v roku 2024.

Chcel by posilniť moc Európskeho parlamentu

Karas zverejnil svoju kandidatúru na svojom účte na Twitteri a aj prostredníctvom listu vedeniu a svojim kolegom z EPP. Vyslovil sa za to, aby táto funkcia bola obsadená podľa zásluh, a nie na základe politického taktizovania.

„Predstavujem jasný program na posilnenie Európskeho parlamentu a parlamentarizmu. Motivovaný túžbou zjednotiť Európu som zo všetkých síl pripravený na obsiahlu diskusiu,“ vyhlásil Karas. Dodal, že podľa jeho názoru je málo europoslancov spokojných s tým, ako sa europarlament prezentuje.

Karas je zatiaľ jediným europoslancom, ktorý oficiálne oznámil svoju kandidatúru na post predsedu EP, avšak už od konca leta sa v kuloároch europarlamentu šepká, že EPP by na Sassoliho mieste chcela vidieť maltskú europoslankyňu Robertu Metsola a že práve ona má najväčšiu šancu získať dva a pol ročné šéfovanie europarlamentu.

Očakáva sa, že EPP, ktorú na budúci týždeň čaká celoeurópsky stranícky kongres v Rotterdame, dospeje k rozhodnutiu o kandidátovi do konca tohto mesiaca.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte