Europarlament odsúdil „hrozivú“ situáciu LGBTI ľudí v Ugande

Prezident Ugandy, Yoweri Kaguta Museveni, na Svetovom ekonomickom fóre, september 2019. [EPA-EFE/Nic Bothma]

Slovenský europoslanec Ivan Štefanec hlasoval, ako jeden zo štyroch poslancov Európskeho parlamentu, proti uzneseniu.

Európsky parlament minulý týždeň schválil uznesenie o situácii LGBTI osôb v Ugande. Text reagoval na zhoršujúci sa vývoj v tejto 42-miliónovej stredoafrickej krajine. Mimovládne organizácie upozorňujú na nárast nenávistných útokov proti LGBTI ľudom. Za uplynulý rok boli zavraždení traja homosexuálni muži a jedna transrodová aktivistka.

Zároveň sa z vládnych kruhov znovu ozývajú úvahy o zavedení trestu smrti za homosexualitu. Ugandský minister zodpovedný za etiku a integritu Simon Lokodo podľa textu uznesenia  10. októbra oznámil  plán znovu predložiť návrh zákona proti homosexualite, ktorý by zahŕňal trest smrti za „homosexualitu s priťažujúcimi okolnosťami“.

Súčasná kriminalizácia “postačuje”

V uznesení europarlamentu sa tiež píše, že viacerí poslanci ugandského parlamentu podporujú navrhovaný zákon. Hovorca vlády o dva dni poprel, že by vláda mala takýto zákon zavádzať, „pretože súčasné ustanovenie trestného zákonníka sú dostatočné“.

Súčasné pravidlá homosexualitu v Ugande kriminalizujú. Sexuálny styk s osobou rovnakého pohlavia je postihnuteľný až doživotným väzením.

Uznesenie Európskeho parlamentu označuje situáciu LGBTI ľudí v Ugande za „hrozivú“. Konštatuje, že bežné sú útoky z nenávisti, vrátane vrážd, pričom situácia sa zhoršuje. Vyzýva tamojšiu vládu, aby rešpektovala „najzákladnejšie zásady v oblasti ľudských práv, ktoré sú zakotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv“, keďže „sexuálna orientácia a rodová identita sú záležitosti, ktoré prislúchajú k právu jednotlivcov na súkromie, ako ho zaručuje medzinárodné právo a ústavy jednotlivých štátov“.

Diskriminácia LGBTI ľudí je zakázaná len v 63 krajinách sveta

17. mája si celý svet pripomína Deň boja proti homofóbii, transfóbií a bifóbii.

Štyri hlasy proti

Uznesenie podporili europoslanci minulý týždeň jasnou väčšinou. Za hlasovalo až 521 europoslancov, 110 sa hlasovania zdržalo a len štyria z 635 hlasujúcich zahlasovali proti.

Jedným z nich bol aj slovenský europoslanec Ivan Štefanec (EPP, KDH). Všetci ostatní slovenskí europoslanci uznesenie podporili, s výnimkou poslancov za ĽSNS, Miroslava Radačovského a Milana Uhríka (Nezaradení), ktorí sa zdržali. Europoslankyňa Monika Beňová (S&D, Smer-SD) sa hlasovania nezúčastnila.

Ivan Štefanec svoje hlasovanie vysvetľuje tým, že návrh zákona s trestom smrti bol stiahnutý. „Vláda Ugandy po tlaku z EÚ stiahla návrh zákona, ktorý pre neštandardné sexuálne správanie stanovoval trest smrti, ktorý jednoznačne odmietam. V uznesení, o ktorom Európsky parlament hlasoval, som už nevidel žiaden praktický význam,“ uviedol Štefanec pre EURACTIV.sk.

Je podľa jeho slov dobrou správou, že vplyv EÚ je natoľko silný, že aj iné krajiny upravujú svoje právne systémy a zvyšujú úroveň ochrany ľudských práv.

„Vždy budeme bojovať za to, aby bola zachovaná dôstojnosť každého človeka bez ohľadu na rasu, sexuálnu orientáciu, pohlavie, či vyznanie,“ dodáva na margo hlasovania Štefanec.

Okrem Ivana Štefanca proti uzneseniu hlasoval jeden nemecký europoslanec z AfD a dvaja grécki europoslanci, jeden súčasný a jeden bývalý člen strany Zlatý úsvit.

Uganda už mala trest smrti za homosexualitu

Podobný zákon, ktorý predpokladal trest smrti, už raz Uganda prijala. Bolo to v roku 2014 na podnet prezidenta Yoweriho Museveniho. Ugandský ústavný súd tento zákon nakoniec vyhlásil za neplatný.

Reakciou bolo okrem iného zastavenie finančnej pomoci zo strany EÚ, USA a medzinárodných inštitúcií.

Uganda v takomto zaobchádzaní s LGBTI ľuďmi nie je v Afrike osamotená. Homosexualitu kriminalizuje až 32 z 54 afrických krajín. Mauritánia, Sudán, severná Nigéria a Somálsko ju trestajú smrťou.

Jeden z viacerých spolupredkladateľov uznesenia za skupinu EPP, slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu-OD), pre EURACTIV.sk hovorí, že takéto uznesenia Európskeho parlamentu sú dôležité.

„Nezaoberajú sa totiž len bezprostredným návrhom zákona, ale celkovým prístupom krajiny k ľudským právam, pričom situácia v Ugande je dlhodobo kritická. Európska únia musí ako rozvojový partner na situáciu sexuálnych menšín upozorňovať a žiadať nápravu,” hovorí poslanec Bilčík.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte