Europoslanci by radi silnejší Europol a nezávislé posudzovanie právneho štátu

Budova Európskeho parlamentu v Štrasburgu [EP/Genevieve Engel]

Slovensku odporúčajú vyriešiť nominácie na sudcov Ústavného súdu a upustiť od zmien v mediálnom zákone.

Európsky parlament v pondelok večer diskutoval o stave právneho štátu na Slovensku a na Malte. Ide o dozvuky niekoľkých monitorovacích delegácií, ktoré europoslanci z výboru pre občianske práva (LIBE), a z výboru pre kontrolu rozpočtu (CONT) minulý rok absolvovali v oboch krajinách.

Europoslankyňa Sophie in´t Veld (ALDE) pripomenula, že podnetom boli vraždy novinárov Daphne Caruana Galizia na Malte a vražda Jána Kuciaka na Slovensku. „Je dôležité, aby sme si pripomenuli ich mená“, povedala ako spravodajkyňa uznesenia Európskeho parlamentu.

Podľa nej sa dá v oboch krajinách konštatovať aj posun k lepšiemu. „Jeden zo záverov, ktorý z tohto môžeme vyvodiť, je že Európa funguje. Intervencia EÚ pomáha členským štátom, vrátiť sa na správnu cestu pokiaľ ide o vládu zákona a základné práva.“

Uznesenie obsahuje niekoľko konkrétnych odporúčaní. Hoci Malta akceptovala niektoré odporúčania Benátskej komisie, europoslanci vyzývajú Európsku komisiu, aby začala s krajinou formálny dialóg o právnom štáte. Takéto odporúčanie neplatí pre Slovensko. Na Malte stále nechytili objednávateľa vraždy novinárky. Vo väzbe sú len vykonávatelia.

Socialistická europoslankyňa Ana Gomes z Portugalska v rozprave obvinila maltského premiéra Josepha Muscata, že kryje vrahov novinárky.

Pellegrini v europarlamente: Reakcia na vraždy bola znakom vyspelosti demokracie a občanov

Slovenský premiér prekvapil mimoriadne proeurópskym a zmierlivým prejavom. Europoslanci mu však v debate pripomenuli Roberta Fica, nedotiahnuté vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka, mafiu, agropodvody aj zmeny v mediálnom zákone.

In´t Veld ocenila, že objednávateľ vraždy Jána Kuciaka je nie len vo väzbe ale bol aj formálne obvinený. Rovnako je podľa nej pozitívne, že sa v nadväznosti rozbiehajú ďalšie vyšetrovania korupcie a organizovaného zločinu. Obavy podľa nej pretrvávajú z tzv. politiky otáčacích dverí, kedy ľudia, ktorí po tlakom odstúpili zo svojich funkcií sa vynoria v inej verejnej funkcii.

Slovensku bude uznesenie špeciálne odporúčať, aby parlament vyriešil situáciu pokiaľ ide o zvolenie kandidátov na sudcov ústavného súdu a aby sa neprijímali avizované zmeny v mediálnom zákone.

Európsky parlament má aj všeobecnejšie odporúčania, napríklad posilnenie Europolu. Ten môže dnes pôsobiť len na pozvanie členského štátu.  Od Európskej komisie poslanci chcú, aby sa vrátila k vypracovávaniu  výročných protikorupčných správ. Súčasný systém, kde sú tieto otázky riešené v rámci tzv Európskeho semestra hospodárskej kooridnácie, podľa Parlamentu nestačí.

Právny štát v EÚ: Všetci by mali kontrolovať všetkých, navrhuje Nemecko a Belgicko

Nemecko-belgický návrh kontroly právneho štátu v EÚ predpokladá dobrovoľnú účasť a žiadne sankcie. Na oplátku sľubujú objektivitu a rovnaké zaobchádzanie. 

Viacerí europoslanci zdôraznili, že EÚ potrebuje nový mechanizmus pre ochranu právneho štátu, ktorý by skúmaniu podrobil všetky členské krajiny. Tento systém by mal byť v prvom rade nezávislý. Podľa Sophie in´t Veld peer review medzi členskými štátmi, tak ako to navrhuje Nemecko a Bulharsko, nie je dostatočné riešenie.

Európsky parlament bude o uznesení hlasovať vo štvrtok.