Europoslanci chcú demokratickejší výber šéfa Komisie: Zákulisné dohody znižujú dôveru ľudí

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Predsedom Európskej komisie môže byť len taký kandidát, ktorý má legitimitu od občanov a bude mať politickú a morálnu autoritu robiť rozhodnutia v mene celej Európskej únie, apelujú deviati slovenskí europoslanci.

Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu zo všetkých štandardných politických skupín sa v pondelok v spoločnej výzve adresovanej vláde SR vyslovili za to, aby boli pri výbere predsedu budúcej Európskej komisie dodržané demokratické pravidlá.

Deviati z trinástich slovenských europoslancov v tejto súvislosti žiadajú, aby sa v prvom rade prihliadalo na vôľu občanov vyjadrenú v májových eurovoľbách a na rozloženie síl v Európskom parlamente, ktorý z nich vzišiel.

Šefčovič ako šéf únijnej diplomacie nie je prioritou V4, v hre je viac mien aj postov

Viac ako nominácia Maroša Šefčoviča na niektorý z vrcholných únijných postov, je pre Česko dôležitejšie, aby sa novým šéfom Komisie stal človek, ktorý má blízko k vyšehradskej štvorke. 

Poslanci rovnako upozornili, že ignorovanie výsledkov volieb do EP môže prispieť k prehlbovaniu nedôvery verejnosti v demokratické mechanizmy a v európsky projekt. Zdôraznili tiež, že konečný mandát na potvrdenie zloženia Európskej komisie má Európsky parlament.

Vyhlásenie podpísali poslanci združení vo frakciách Európskej ľudovej strany (EPP), Obnovme Európu (RE), Pokrokovej aliancie socialistov a demokratov (S&D) a Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

„My, poslanci Európskeho parlamentu zvolení na území Slovenskej republiky žiadame predstaviteľov slovenskej vlády, aby pri výbere nového predsedu Európskej komisie trvali na dodržiavaní demokratických princípov a rešpektovali vôľu občanov. Predsedom Európskej komisie môže byť len taký kandidát, ktorý má legitimitu od občanov a bude mať politickú a morálnu autoritu robiť rozhodnutia v mene celej Európskej únie,“ uvádza sa vo výzve, pod ktorú sa podpísali Ivan Štefanec (KDH/EPP), Vladimír Bilčík (SPOLU/EPP), Peter Pollák (OĽaNO/EPP), Michal Wiezik (SPOLU/EPP), Martin Hojsík (PS/RE), Michal Šimečka (PS/RE), Monika Beňová (Smer-SD/S&D), Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS/ECR) a Eugen Jurzyca (SaS/ECR).

V ich spoločnom liste sa tiež uvádza, že nový šéf eurokomisie musí byť osobou so silnou politickou podporou, a preto by predstavitelia členských krajín EÚ pri jeho výbere nemali obchádzať europarlament.

Európske personálne puzzle

Pri obsadzovaní vrcholových postov EÚ sa bude musieť v rámci možností zohľadniť: rovnomerné geografické rozdelenie, zastúpenie malých a veľkých krajín, hlavných politických skupín a tiež rodové hľadisko. 

„Zákulisné dohody vlád členských štátov neprispievajú k zvyšovaniu dôvery ľudí v európsky projekt a v demokraciu, práve naopak. Pre záujmy slovenských a európskych občanov je podstatná geografická i rodová vyváženosť rozdelenia hlavných postov v Európskej únii. Očakávame, že v kľúčových pozíciách bude aj zástupca nášho regiónu,“ uvádza sa v závere ich spoločnej deklarácie.

Na minulotýždňovom summite EÚ (20.-21. júna.) sa hlavy vlád a štátov nedokázali dohodnúť ani na jednom z troch volebných lídrov hlavných európskych politických strán, takzvaných špicenkandidátov, aby obsadil funkciu predsedu Európskej komisie. Túto voľbu – vrátane možnosti, že hlavné pozície v štruktúrach EÚ získajú iní politici ako favoriti eurovolieb – lídri odložili na krízový summit, ktorý sa uskutoční v nedeľu 30. júna večer.