Europoslanci dostali prístup k prvej zmluve o vakcíne

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Rob Engelaar]

Poslanci Európskeho parlamentu sa môžu tento týždeň prvýkrát oboznámiť s podrobnosťami  jednej zo zmlúv o dodávke vakcíny proti ochoreniu na COVID-19. Väčšia transparentnosť podľa nich posilní dôveru v očkovanie a  zabráni „vakcinačnému nacionalizmu“.

Od utorka (12. januára) je pre europoslancov k dispozícii prvá zmluva o dodávke vakcín s nemeckou spoločnosťou CureVac. Táto firma súhlasila so zverejnením kontraktu s tým, že si ju poslanci smú prečítať v čítacej miestnosti.

Sprístupneniu zmluvy prechádzali mesiace sporov medzi Európskym parlamentom a Európskou komisiou. Podľa parlamentu majú poslanci, aj ako strážcovia európskeho rozpočtu, právo vidieť zmluvy o vakcínach. Komisia zase argumentovala, že je právom výrobcov vakcín, v súlade zachovávaním obchodného tajomstva, rozhodnúť sa, či budú tieto zmluvy verejné.

Zástupkyňa generálneho riaditeľa na Generálnom riaditeľstve zdravia a bezpečnosti potravín v Európskej komisii Sandra Gallina, ktorá vedie rokovania o vakcínach v mene EÚ, považuje toto rozhodnutie za „dôležitý krok“. Dúfa, že aj ostatní výrobcovia vakcín budú nasledovať a svoje zmluvy zverejnia.

„Dúfam, že spoločnosti postupne svoje kontrakty ukážu, nakoľko Komisia nemá s transparentnosťou problém,“ povedala poslancom. Niektoré menšie časti zmluvy s CureVac zostanú naďalej neprístupné, poslanci si budú môcť prečítať tie časti, v ktorých sa píše o právnej zodpovednosti. Práve ich znenie bolo predmetom sporu medzi inštitúciami. „Som hrdá na to, že môžete vidieť časť zmluvy o právnej zodpovednosti,“ dodáva Gallina s tým, že „veľmi malé časti“ zmluvy zostávajú utajené na základe rozhodnutia CureVac, čo však nemá dopad na jej celkovú zrozumiteľnosť.

Únia kúpi ďalších 300 miliónov dávok vakcíny od konzorcia BioNTech/Pfizer

Hoci eurokomisia potvrdzuje, že vývoj očkovania naprieč Úniou sleduje, podľa Európskeho strediska pre kontrolu chorôb zatiaľ žiadny oficiálny systém monitorovania zaočkovaných neexistuje.

Poslanci síce tento krok oceňujú, no nepáči sa im, že ich prístup k zvyšným zmluvám závisí od rozhodnutia jednotlivých firiem. Viacerí z nich tvrdia, že zmluvy, ako aj rozhodovacie procesy o vakcínach by mali byť transparentnejšie a zrozumiteľnejšie pre širšiu verejnosť.

Podľa poslanca Skupiny zelených/Európskej slobodnej aliancie (Zelení/EFA) Basa Eickhouta viac transparentnosti v európskych procesoch odradí členské štáty od toho, aby „na seba prebrali snahu Únie v tomto smere (obstarávanie vakcín), ktorú sme od začiatku vítali“.

„Aký zmysel má vidieť túto zmluvu? Myslím si, že je podstatné, aby sme sa o týchto zmluvách rozprávali s verejnosťou. Musíme im dať príležitosť presvedčiť sa, že všetko je v poriadku,“ namieta poslanec za nacionalistickú frakciu Identita a Demokracia (ID) Vincenzo Sofo. Nepáči sa mu, že „je to na firmách,“ či zmluvy poslancom ukážu. „Ako nám majú ľudia veriť bez toho, aby sme im niečo bližšie o nich povedali?“

Poslankyňa Konferederatívnej skupiny Európskej zjednotenej ľavice – Severskej zelenej ľavice (GUE/NGL) Silvia Modig víta, že môže nazrieť do zmluvy. Má ale obavy z toho, že poslanci jej nebudú dostatočne rozumieť. Podľa nej nie je „transparentnosť skutočná,“ ak si napríklad nemôžu robiť pri jej čítaní poznámky.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte