Europoslanci kritizujú povýšenie šedej eminencie Európskej komisie

Nový generálny tajomník Komisie, Martin Selmayr. [Olivier Hoslet/EPA-EFE] [Olivier Hoslet/EPA-EFE]

Za akých okolností sa šéf Junckerovho kabinetu Martin Selmayr dostal na pozíciu najvyššieho úradníka v Európskej komsii bude preverovať výbor EP pre kontrolu rozpočtu.

Junckerova pravá ruka

Nemec Selmayr je bývalý šéf kabinetu predsedu Európskej komisie, Jean-Clauda Junckera.  Od 1. marca sa stal novým generálnym tajomníkom Európskej komisie, čo je najvyššia úradnícka pozícia v rámci euróspkej exekutívy. Funkciu prevzal od Alexandra Italianera, ktorý odišiel do dôchodku.

Selmayr má povesť jedného z najinteligentnejších eurokratov a najvplyvnejších postáv v Komisii, no mnohí ho označujú aj za machiavelistu a nadmieru ambiciózneho človeka. Dlhoročný korešpondent francúzskeho denníka Liberation Jean Quatremer ho nazval Frankom Underwoodom európskej bubliny.

Frank Underwood je hlavná postava populárneho amerického seriálu House of Cards z prostredia americkej vrcholovej politiky, ktorý sa v boji o moc neštíti ničoho.

Selmayrovi kritici hovoria, že si vďaka novej funkcii upevní vplyv a moc, no hlavne si svoje pôsobenie v rámci Európskej komisie predĺži nad rámec mandátu Junckerovej Komisie (končí v roku 2019).

Selmayr bol v minulosti hovorcom viacnásobnej eurokomisárky a súčasnej europoslankyne, Vivian Redingovej.

Junckerovej pravej ruke tiež vyčítajú, že svoje schopnosti využíva na to, aby presadil svoju vôľu v kľúčových smerniciach. Rovnako sa hovorí, ako dôsledne kontroluje ostatných a udržiava si vplyv nad predsedom Komisie a prístup do každého zákutia exekutívy.

“Selmayrgate” bude riešiť výbor pre kontrolu rozpočtu

Jeho prekvapivé povýšenie vyvolalo rozsiahlu kritiku zo strany bruselských médií, pozorovateľov, no hlavne poslancov Európskeho parlamentu. Tvrdia, že existuje podozrenie, že došlo k porušeniu postupov a že celý proces výberu bol netransparentný.

Juncker zreorganizoval svoj tím, jeho kabinetu bude prvýkrát šéfovať žena 

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, urobil v stredu (21. februára) zmeny v tíme svojich najbližších spolupracovníkov.

Jean-Claude Juncker poslal na aktuálne zasadnutie Európskeho parlamentu komisára pre rozpočet a ľudské zdroje, Günthera Oettingera. Ten čelil v pondelok výhradám poslancov. Záverom je, že sa okolnosťami Selmayrovho povýšenia bude zaoberať výbor pre kontrolu rozpočtu (CONT).

Oettinger tvrdí, že Komisia postupovala všetko podľa predpisov a v súlade s pravidlami.

Návrat do roku 1999

„Smrdí to tak, že je to až do neba volajúce,“ komentoval situáciu europoslanec z frakcie Zelených, Bart Staes. Holandský europoslanec, Dennis de Jong (GUE/NGL) vidí paralelu so škandálom, ktorý viedol ku koncu Komisie vedenej Jacquesom Santerom v roku 1999. V danom prípade išlo o obvinenia z korupcie. Santerova komisia je doposiaľ jedinou, ktorá musela rezignovať.

Dánsky europoslanec zo skupiny Európski konzervatívci a reformisti, Anders Primdahl Vistisen, povedal, že človek musí byť „slepý, hluchý a hlúpy, aby uveril tomu, čo povedal Oettinger. Komisii to uškodí. Je hanba, že Juncker nemal odvahu prísť osobne.“

Dajte Selmayrovi šancu

Oettinger sa snažil na poslancov presvedčiť, aby Selmayrovi „dali šancu“.

„Korupcia, škandály, intrigy – to sú niektoré zo slov, ktoré tu dnes používajú niektorí rečníci. Preto je v mojom záujme, v našom záujme, aby výbor pre kontrolu rozpočetu vec dôkladne vyšetril a aby sme dostali odpovede na všetky otázky,“ povedal v pléne europarlamentu nemecký komisár.

Niekoľko poslancov sa však domnieva, že škoda už sa stala.

„To, čo robíte Európe, je horšie ako všetci nacionalisti, euroskeptici a extrémisti dokopy,“ povedal Pascal Durand zo strany Zelených.

Rôzny meter

Niektorí situáciu využívajú na to, aby povedali, že Komisia stratila legitmitu vyčítať problémy s právnym štátom a súdnictvom členským krajinám.

Poľsko dodalo 96 strán obhajoby kontroverzných reforiem

Poľský premiér odovzdal Európskej komisii podrobnú obhajobu súdnych reforiem. Tvrdí, že právna procedúra EÚ voči Varšave je výsledkom zlej komunikácie.

„Ak je Komisia pripravená ignorovať svoje vlastné pravidlá, prečo by sa mal niekto zaujímať o to, čo hovorí ohľadom vlády zákona kdekoľvek inde?“ spýtal sa György Schöpflin, europoslanec Orbánovej strany Fidesz (Európska ľudová strana).