Europoslanci zahlasovali za prerozdelenie 120 000 utečencov

zdroj: Európsky parlament

Európsky parlament dnes veľkou väčšinou hlasov podporil návrh Európskej komisie na prerozdelenie 120 000 žiadateľov o azyl z Grécka, Talianska a Maďarska.

Za návrh hlasovalo 372 poslancov, proti ich bolo 124 a zdržalo sa 54 europoslancov.

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans v reakcii na to uviedol, že výsledok hlasovania je jasným signálom vyslaným krajinám EÚ, že nastal čas prejsť od slov k činom.

Z 13 slovenských europoslancov za návrh nezahlasoval nikto. Proti hlasovali Vladimír Maňka, Boris Zala a Monika Flašíková Beňová (všetci Smer-SD, S&D), Miroslav Mikolášik (KDH, EĽS) a Pál Csáky (SMK, EĽS).

Eduard Kukan (SDKÚ-DS, EĽS), József Nagy (Most-Híd, EĽS), Anna Záborská (KDH, EĽS), Branislav Škripek (OĽaNO, ECR) a Jana Žitňanská (NOVA, ECR) sa hlasovania zdržali. 

Ivan Štefanec (KDH, EĽS), Richard Sulík (SaS, ECR) a Monika Smolková (Smer-SD, S&D) nehlasovali.

Európsky parlament v tomto prípade nemá právo návrh Komisie meniť, môže ho v tzv. konzultačnom procese len podpriť alebo odmietnuť. Rozhodnutie ostáva na Rade ministrov, prípadne na summite lídrov EÚ.

Európska komisia ocenila, že Európsky parlament odhlasoval svoje súhlasné rozhodnutie do jedného týždňa od momentu, kedy Komisia návrh predstavila.

„Teraz už nič nebráni tomu, aby Rada v zložení ministrov vnútra o návrhu Komisie rozhodla“, uvádza Komisia v stanovisku. „Na poslednom zasadnutí Rady, ktoré sa konalo 14.9. väčšina členských štátov vyjadrila vôľu posunúť tento návrh ďalej.“

Mimoriadne zasadnutie Rady je naplánované na utorok, 22. septembra 2015. 

Medzičasom stály predseda Európskej rady Donald Tusk zvolal na 23. septembra večer mimoriadny summit.