Europoslanci odobrili posledného eurokomisára

Olivér Várhelyi. [TASR/EP/Francisco Seco]

Výbor Európskeho parlamentu dal zelenú maďarskej nominácii do Európskej komisie. O celom kolégiu budú europoslanci hlasovať na konci novembra, aby sa mohlo začiatkom decembra ujať funkcie.

V poradí druhý maďarský nominant na eurokomisára Oliver Várhelyi dostal v pondelok (18. novembra) odobrenie výboru Európskeho parlamentu pre zahraničné veci (AFET), aby sa mohol stať členom nastupujúcej Európskej komisie pod vedením Ursuly von der Leyen.

Várhelyi má byť v novej exekutíve EÚ komisárom pre politiku susedstva a rozšírenia.

Presvedčil o nezávislosti

Tento doterajší veľvyslanec Maďarska pri EÚ minulý štvrtok nepresvedčil všetkých členov výboru AFET o tom, že dokáže konať nezávisle od postojov predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána.

V súlade s vnútornými pravidlami europarlamentu musel preto dodatočne odpovedať na ďalšie otázky europoslancov. Odpovede na ne musel zaslať písomnou formou najneskôr v pondelok do obeda.

Kandidáti Rumunska a Francúzska na eurokomisárov uspeli, maďarský nominant nepresvedčil

Europoslanci chcú v komisii Bretona a Valeanovú. Strana Fidesz vidí za Várhelyiho neúspechom útok promigračných síl.

Politická frakcia európskych ľudovcov (EPP) v europarlamente v pondelok popoludní na svojom účte na Twitteri oznámila, že Várhelyi svojimi odpoveďami uspokojil váhajúcich europoslancov a dostal odobrenie výboru AFET.

Schválenie celej Komisie

„Dezignovaný komisár pre politiku susedstva a rozširovanie EÚ Várhelyi dostal zelenú od Výboru EP pre zahraničnú politiku. Tešíme sa na záverečné budúcotýždňové hlasovanie o novej Európskej komisii pod vedením von der Leyen,“ uvádza sa v oznámení frakcie EPP, do ktorej patrí aj Várhelyi.

Konferencia predsedov EP vo štvrtok 21. novembra rozhodne, či sú už všetky úkony spojené s vypočúvaním eurokomisárov ukončené. Poslanci EP budú hlasovať o dôvere novej Európskej komisie 27. novembra na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu.

Nová exekutíva EÚ by sa mala začať fungovať od 1. decembra.