Europoslanci otvorili dvere pre zrušenie Le Penovej imunity. Pre platy asistentov

Marine Le Penová

Marine Le Penová. FOTO-TASR/AP

Európsky parlament (EP) v stredu 26. apríla v rámci miniplenárneho zasadnutia v Bruseli spustil proces, ktorý by mohol viesť k odobratiu poslaneckej imunity francúzskej europoslankyni Marine Le Penovej.

Podľa predsedu EP Antonia Tajaniho prezidentská kandidátka Národného frontu (FN) čelí tejto hrozbe za údajné zneužitie verejných prostriedkov Európskej únie.

Prvý procedurálny krok

EP vychádza v ústrety žiadosti francúzskych sudcov.

Tí požiadali o zrušenie imunity, aby mohli Le Penovú ďalej vyšetrovať pre obvinenia z fiktívneho zamestnávania svojich straníckych kolegov ako poslaneckých asistentov v Európskom parlamente.

„Požiadavka bola predložená Výboru pre právne záležitosti Európskeho parlamentu, ktorý sa zaoberá touto problematikou,“ vysvetlil Tajani.

Z procedurálneho hľadiska ide o prvý oficiálny krok v rámci konania pre zbavenie poslaneckej imunity v EP.

Neoprávnene platení asistenti

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) na základe svojho vyšetrovania v júli 2016 informoval vtedajšieho predsedu EP Martina Schulza o tom, že dvaja asistenti Le Penovej neoprávnene využili sumu vo výške 340.000 eur, keď poberali plat z rozpočtu EP, ale vykonávali činnosť v prospech Národného frontu.

Vedenie EP začiatkom februára poskytlo Le Penovej príležitosť, aby vysvetlila a napravila všetky potrebné záležitosti. EP sa následne rozhodol využiť platné predpisy a prijal potrebné opatrenia pre vrátenie zneužitej sumy.

Nariadenie EP uvádza, že asistenti europoslancov na plný úväzok nemôžu vykonávať zárobkovú činnosť pre národné politické strany a asistenti na čiastočný úväzok musia mať druhé zamestnanie. Každý zo 751 poslancov EP má nárok na sumu vo výške 23.400 eur na odmeny pre zamestnancov svojej kancelárie v Bruseli a v krajine pôvodu.

Čítajte aj: Le Penová prišla o poslaneckú imunitu

Takmer päť miliónov eur podľa Európskeho parlamentu (EP) neprávom vyplatili svojim asistentom europoslanci za francúzsku stranu Národný front (FN). Z neoprávneného vyplácania asistentov z európskych peňazí je podozrivých 17 europoslancov vrátane prezidentskej kandidátky Marine Le Penovej.

EP odhaduje, že europoslanci za EP neprávom vyplatili svojim asistentom 4.978.122 eur. Belgický denník Le Soir odvolávajúc sa na právnika EP Patricka Maisonneuva informoval, že celková suma môže ešte vzrásť. Advokát túto informáciu potvrdil pre agentúru AFP.

Nelegálne vyplatené peniaze sa podľa denníka týkajú 17 europoslancov za FN v rokoch 2012-2017.

„Konštatujem, že tieto narušenia vyšetrovacieho tajomstva sú perfektne načasované,“ zareagoval na uvedené informácie Rodolphe Bosselut, právnik Le Penovej. Tá zabojuje o priazeň voličov 7. mája v druhom kole francúzskych prezidentských volieb.