Europoslanci píšu do Únie: Obvinenie Fica dokazuje, že právny štát funguje

Obvinený expremiér a líder Smeru-SD Robert Fico prichádza vypovedať na Prezídium PZ. [TASR/Jaroslav Novák]

Bývalý premiér sa snažil únijných predstaviteľov dostať na svoju stranu, skupina deviatich slovenských europoslancov ale zareagovala vlastným listom, v ktorom odmietajú Ficove tvrdenia o politických čistkách.

Po obvinení zo založenia zločineckej skupiny sa bývalý slovenský premiér Robert Fico snažil nájsť podporu v lídroch Európskej únie. V liste tvrdí, že sa stal obeťou „politickej čistky” a „pomsty”. Podľa zdrojov TASR už exekutíva EÚ k listu pripravuje oficiálne stanovisko.

Svoj pohľad na situáciu už do európskych inštitúcií poslala aj skupina deviatich slovenských europoslancov. Ich list vznikol na základe iniciatívy vedúceho slovenskej europarlamentnej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP) Ivana Štefanca (KDH) a dostala ho okrem predsedníčky Európskej komisie Ursuly Von der Leyen aj šéfka europarlamentu Roberta Metsola a predseda Európskej rady Charles Michel.

Štefanec ako iniciátor listu hovorí, že obvinenie, ktorému čelí expremiér je dôkazom fungovania právneho štátu a funkčnosti inštitúcií, ktoré si majú plniť svoje povinnosti bez ohľadu na politické garnitúry.

„Zásadne odmietame vyjadrenia Roberta Fica o spolitizovaní obvinení. Bol to práve expremiér Fico, ktorý na Slovensku za svojich vlád obmedzoval nezávislosť inštitúcií a vytvoril systém privilegovaných ‘svojich ľudí’ a počas jeho vlády boli mnohé orgány zneužívané proti politickým súperom,” uvádza sa v liste, ktorý okrem Štefanca podpísali aj Vladimír Bilčík, Miriam Lexman a Peter Pollák (EPP), Lucia Ďuriš Nicholsonová, Martin Hojsík, Michal Šimečka a Michal Wiezik (liberálna frakcia Obnovme Európu) a Eugen Jurzyca (Skupina európskych konzervatívcov a reformistov).

Celé znenie listu je dostupné tu.

Európskych socialistov znepokojuje vážnosť obvinení Fica a Kaliňáka

Strana európskych socialistov pozorne sleduje obvinenia, ktorým čelia lídri ich členskej strany Smer-SD. Doteraz stáli európski socialisti na strane Smeru, napriek volaniam po ich vylúčení pre spoluprácu s fašistami a zľahčovanie vojny na Ukrajine.

Zo slovenských europoslancov teda list nepodpísali iba tí zvolení za Smer-SD, teda Monika Beňová, Robert Hajšel a Miroslav Číž (S&D), a tí zvolení za ĽSNS, teda Miroslav Radačovský a Milan Uhrík (nezaradení).

Fico sa mal pôvodne v stredu (27. apríla) stretnúť v Bruseli s predsedom Strany európskych socialistov (PES) Sergejom Staniševom a so šéfkou frakcie socialistov a demokratov v europarlamente Iratxe García Pérez. No stretnutie bolo zrušené kvôli pokusu o odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca v slovenskom parlamente.

Fico a jeho bývalý minister vnútra Robert Kaliňák sú obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ďalej z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Europoslanci už v minulosti tlačili na to, aby bola strana Smer-SD vylúčená z jej európskych štruktúr. Vedenie europarlamentnej frakcie S&D aj európskej politickej Strany európskych socialistov upozorňovali na to, že Fico plánuje koalíciu s extrémne pravicovým hnutím Republika, čo je proti zásadám európskych socialistov a tiež šíri proruskú rétoriku. Doteraz sa Fica a jeho strany zastávali, teraz európski socialisti hovoria, že ich obvinenie znepokojuje a od Smeru budú žiadať vysvetlenie.

„Počas posledných dní ma kontaktovalo viacero poslancov z rôznych krajín a politických strán. Kolegovia intenzívne sledujú dianie na Slovensku, tvár Kaliňáka či samotného Fica sa zjavila vo viacerých prestížnych médiách. Po tom, ako sa vznieslo obvinenie voči Ficovi a Kaliňákovi, zažíva Slovensko opäť svetovú hanbu,” hovorí k situácii europoslanec Pollák s tým, že dúfa, že vedenie európskych socialistov po obvinení pristúpi k vylúčeniu Smeru.

Fico pripustil spoluprácu s Uhríkom, čelí vylúčeniu z frakcie aj odchodu Beňovej

Fico vo februári pripustil spoluprácu s hnutím Republika. Slovenskí europoslanci chcú, aby za to Smer prišiel o miesto v európskych štruktúrach. Monika Beňová strane odkázala, že Uhrík je fašista a zo strany by v takom prípade odišla.

Podobne situáciu hodnotí aj podpredseda europarlamentu Michal Šimečka.

„Po formálnej aj obsahovej stránke je to skôr hanba pre odosielateľa a nedôstojné divadlo než seriózny dokument, ktorým by sa napríklad Európska komisia mohla zaoberať,” myslí si Šimečka o Ficovom liste pre európskych lídrov. Dodáva, že „všetci v Bruseli vedia, že Fico dlhodobo útočí na EÚ a spochybňuje jej zápas o právny štát.”

Europoslanci zvolení za Smer-SD na otázky EURACTIV Slovensko neodpovedali. Monika Beňová na Facebook napísala, že stojí za svojimi kolegami a tiež hovorí o politickom stíhaní.

Eurokomisárka Věra Jourová v rozhovore v Českej televízii povedala, že európske inštitúcie dostávajú veľa podobných listov ako je ten od Fica. V poslednej dobe napríklad z Bulharska, Rumunska alebo Katalánska.

„Vždy, keď dochádza ku konkrétnym trestným kauzám, ktoré sa dotýkajú politikov, tak je Komisia vyzývaná, aby konala,” povedala Jourová s tým, že nie je v ich právomociach „kádrovať” národné orgány.

Fica tiež skritizovala za dehonestujúce vyjadrenia na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej a povedala, že jeho trestný proces musí byť bezchybný a transparentný.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte