Europoslanci plánujú „agory“

 

Krátka správa

V starom Grécku sa v strede každého mesta nachádzala agora – veľké námestie určené na zhromaždenie ľudu, ktoré je dnes symbolom priamej demokracie.

S myšlienkou „agor“ v Parlamente prišiel jeho podpredseda, francúzsky zelený europoslanec Gerard Onesta, ktorého pôvodným zámerom bolo predstaviť projekt verejnosti presne rok po tom, čo jeho spoluobčania v referende 29. mája odmietli ústavu EÚ.

„Prostredníctvom negatívnych výsledkov referend vo Francúzsku a Holandsku občania – dúfam – nepovedali nie Európe, ale stop! Teraz sa na rozhodovaní chceme zúčastňovať aj my. Prosím, pomôžte nám s tým,“ uviedol Onesta pre médiá.

Podľa jeho návrhu by Parlament organizoval päť až šesť fór ročne s približne 300 účastníkmi, ktorí by diskutovali na témy, vybrané lídrami politických skupín.

Zoznam občanov, ktorí by sa na agorách zúčastňovali, by pripravovali výbory Parlamentu, zodpovedné za európsku legislatívu či otázky, o ktorých by sa v agorách malo diskutovať.

Poslanec Onesta vyhlásil, že jeho projekt získal neformálnu podporu lídrov politických skupín v Parlamente, konečné rozhodnutie by malo padnúť koncom júna – hoci zatiaľ iba na pilotné obdobie jedného roka.

„Nie je možné, aby sa všetci občania Európskej únie stretli na námestí, ako to prebiehalo na agorách v starom Grécku, no tento nový nástroj by stále mohol byť lepší ako nič, pretože by vytváral platformu pre skutočnú európsku občiansku spoločnosť,“ dodal.

Prvé reakcie europoslancov a analytikov však naznačujú, že Onestov plán vzbudzuje pochybnosti a skepticizmus, najmä v otázke, kto by mal byť pozývaný na tieto fóra a aký by mal byť ich výsledok. Podľa poslanca Alexandra Stubba (EĽS-ED) „to stojí za pokus“, no „existuje nebezpečenstvo vytlačenia demokraticky volených zástupcov fórom nevolených skupín, ktoré sa nikomu za nič nezodpovedajú“.

Analytička Európskeho centra pre politiku Jacki Davis varuje, že vnímanie aktivít Parlamentu v očiach verejnosti sa nezlepší, ak budú agory plné bruselských lobistov a zástupcov mimovládnych organizácií.

Poslanec Onesta však tvrdí, že europoslanci by mali dať plánu aspoň šancu, a tvrdí, že agory by mohli vytvoriť platformu pre interakciu ľudí z rôznych krajín EÚ: „Prečo všetci vo Veľkej Británii chcú Turecko a všetci vo Francúzsku sa ho boja? Nevytvoriť európsku bublinu, v rámci ktorej by britská a francúzska občianska spoločnosť mohli spolu komunikovať, by bola chyba, a hlavne musíme zastaviť Európu, ktorá nič neznamená,“ vyhlásil.

Dánsky euroskeptický europoslanec Jens Peter Bonde argumentuje, že takúto debatu by nemali organizovať a riadiť europoslanci. „Táto iniciatíva by mala vychádzať zdola, a nie byť riadená Parlamentom – takýmto dohodám už neverím, pretože sa v nich nikdy nepresadia tí so skutočne menšinovými názormi, presne ako v procese vytvárania návrhu euroústavy,“ povedal.

Britský europoslanec Richard Corbett súhlasí, že je vždy ťažké zorganizovať také obrovské fórum, hoci je presvedčený, že by nezaškodilo vyskúšať nové spôsoby rozšírenia diskusie o európskych otázkach.