Europoslanci: Potrebujeme znížiť závislosť na surovinách z Ruska

Zdroj: IKEP

Podľa nich bude snahou dvadsaťosmičky zaistiť čo najväčšiu energetickú bezpečnosť krajín únie v kontexte diverzifikácie energetických zdrojov, čo má viesť k zníženiu závislosti na surovinách z Ruska. Zhodli sa na tom europoslanci na seminári organizovanom Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku.

Podľa europoslanca Vladimíra Maňku (S&D, Smer-SD) je riešením pre úniu hľadanie ďalších dodávateľov surovín, pričom doplnil, že v posledných dňoch sa hlási o slovo Irán ako druhá najväčšia zásobáreň zemného plynu po Rusku. V prípade ropy vidí Maňka riešenie aj v oživení projektu plynovodu Nabucco.

Aj Ivan Štefanec (EĽS, SDKÚ-DS) zastáva názor, že riešenie je v diverzifikácii zdrojov, pričom však podotkol, že nielen únia je závislá od Ruska, ale aj Rusko je závislé od únie. Podľa Štefanca hrozí, že Európa, ktorá stále zhruba tretinu energetických surovín dováža z Ruska, nebude môcť plynule dostávať tieto dodávky.

Štefanec vidí tiež ako možné riešenie jednotný hlas únie v oblasti energetickej politiky. „Ruská strana zneužíva energetické nástroje pre politické ciele. Najlepšie to vidíme na Ukrajine, kedy za Viktora Janukovyča bola cena plynu 280 dolárov za meter kubický a dnes je 485 dolárov. Problém je v tom, že stále si každá členská  krajina vyjednáva ceny sama. Ak budeme jednať na európskej úrovni ako najväčší zákazník Ruska, tak v tom prípade je šanca získať lepšie ceny,“ dodal Štefanec.

Obráti sa Rusko na iné trhy?

Vzájomné vzďaľovanie sa Ruska a únie však môže podľa Richarda Sulíka (EKR, SaS) využiť ďalší vplyvný svetový hráč, Čína. Myslí si, že aj napriek závislosti Ruska na úniu mu potrvá preorientovanie sa na Čínu nanajvýš niekoľko rokov.

„Stačí sa pozrieť na Čínu akou rýchlosťou stavajú železnice. Postaviť ropovod nie je o nič náročnejšie ako postaviť železnicu. Ak za dva-tri roky postavia tisícky kilometrov železníc, tak za dva–tri roky postavia aj ropovody,“ tvrdí Sulik.

Agendu energetiky má mať na starosti Šefčovič

Dôležité energetické portfólio bude zrejme pridelené slovenskému zástupcovi vo vznikajúcej Komisii, Marošovi Šefčovičovi. Ten by sa mal stať zároveň aj jej podpredsedom.

Šefčovič mal mať pritom v novej Komisii pridelené portfólio pre dopravu a vesmír, no po neúspešnom híringu slovinskej kandidátky Alenky Bratušekovej ho Jean-Claude Juncker poveril vedením oblasti energetickej únie.  

Šefčovič absolvuje opätovný híring pred poslancami v pondelok. O Komisii ako celku by sa pritom malo hlasovať na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu tento týždeň v stredu.