Europoslanci požadujú odsúdenie policajnej brutality v Európe

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Ian Langsdon]

Skupina 118 europoslancov vyzvala Európsku komisiu, aby odsúdila policajnú brutalitu v USA a celej EÚ a zvolala summit venovaný boju proti štrukturálnej diskriminácii v Európe. Zároveň vyzvali členské štáty, aby odblokovali antidiskriminačnú smernicu, ktorá v Rade stojí už 12 rokov.

„Potrebujeme zmenu a potrebujeme ju teraz,“ napísali poslanci v liste pre predsedníčku Európskej  komisie Ursulu von der Leyen zo štvrtka, 4. júna.

„Už sa nemôžeme ďalej prizerať, pretože rasizmus v našich spoločnostiach prekvitá, pričom policajná brutalita sa na ľuďoch čiernej a hnedej pleti pácha takmer beztrestne,“ píšu. List nepodpísal žiadny slovenský europoslanec alebo europoslankyňa.

Poslanci žiadajú, aby Únia vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, najmä tie vyzývajúce k násiliu voči obyvateľstvu a uznala, že problém policajnej brutality sa týka aj EÚ.

Europoslanci vyzvali Komisiu, aby vypracovala rámec Únie pre národné stratégie sociálneho začlenenia etnických menšín a zabezpečila viac dát, o ktoré sa takéto stratégie budú môcť oprieť.

Poslanci tiež žiadali, aby členské štáty oživili horizontálnu antidiskriminačnú smernicu z roku 2008, ktorá podnes stojí v Rade. Smernicu svojho času blokovalo napríklad Nemecko a to aj preto, že podľa nich nerešpektuje princípy subsidiarity a proporcionality, podľa ktorých legislatíva na európskej úrovni môže byť považovaná za posledné východisko v prípade, že národné autority zlyhávajú.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Josep Borrell začiatkom týždňa vyhlásil, že Európa je „šokovaná a zdesená“ policajnou vraždou afroameričana Georga Floyda, ku ktorej došlo v Spojených štátoch a ktorá spustila masové protesty. Borrel USA vyzval, aby zamedzili „nadmernému použitiu sily“.

„Bolo by nesprávne veriť, že tieto problémy a rasovo motivované násilie sú čisto americkým problémom,“ povedal historik Pap Ndiaye z parížskej vysokej školy Sciences Po počas podujatia v Európskom parlamente 5. júna.

Uplynulý týždeň vyšli do ulíc aj tisíce Európanov, v Paríži, Londýne či v Amsterdame, s výzvou na potieranie policajne brutality a rasizmu ako prejav solidarity s hnutím „Black Lives Matter“.

„Štrukturálny rasizmus je medzinárodný problém,“ uviedla sa liberálna europoslankyňa María Soraya Rodríguez.

„My v Európe musíme pamätať na to, že musíme bojovať proti nenávistným správam odkiaľkoľvek prichádzajú, či už od politických lídrov alebo orgánov, ktoré zvaľujú všetky naše politické problémy na ostatných,“ dodala Rodríguez.

Hoci Komisia v dôsledku pandémie plánovala odložiť viacero iniciatív zameraných na zlepšenie rodovej rovnosti a ochranu ľudských práv, sexuálnych a etnických menšín v Európe, očakáva sa, že Komisia do konca roka predloží stratégie pre rovnosť Rómov a stratégiu začlenenia LGBTI.