Europoslanci sa zastali whistleblowerov. Je ich málo, tvrdí Flašíková Beňová

Monika Flašíková Beňová

Monika Flašíková Beňová. FOTO-TASR

Rezolúciu vyzývajúcu na vytvorenie komplexného systému ochrany oznamovateľov zneužívania finančných zdrojov EÚ dnes prijali poslanci Európskeho parlamentu (EP).

Europoslanci vyčítali Európskej komisii (EK), že legislatívny návrh k tejto problematike doteraz nepredložila.

Hoci Slovensko má zákon chrániaci oznamovateľov korupcie – whistleblowerov, je ich primálo, upozorňuje poslankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer-SD).

Europarlament žiada nový úrad

Nezáväznú rezolúciu podporilo 607 z takmer sedemsto prítomných europoslancov. Odobrili návrh na vytvorenie systému ochrany oznamovateľov finančných podvodov.

Systém má byť špecifický pre firmy, verejné inštitúcie a mimovládne organizácie.

Chrániť oznamovateľov by podľa nich mal nový európsky úrad s pobočkami v členských štátoch. Kým úrad nevznikne, poslanci očakávajú, že EK prijme dočasne opatrenia chrániace ľudí poukazujúcich na finančné podvody.

Europoslanci tiež žiadajú o vytvorenie špeciálneho tímu v rámci EP, ktorý by sa venoval oznamovateľom podvodov, ktoré škodia finančným záujmom EÚ.

Flašíková Beňová: Potrebujú ochranu

Takýmto ľuďom musí byť podľa Flašíkovej Beňovej poskytnutá pomoc a ochrana pred akýmikoľvek odvetnými opatreniami.

Znamená to aj vyvarovať sa nátlaku, spochybňovania, či dokonca ich kriminalizácie, tvrdí europoslankyňa.

“Platí to aj v prípade, ak by sa mýlili. Svojím konaním totiž upozorňujú na zneužívanie právomocí a v konečnom dôsledku pomáhajú zachovaniu dôveryhodnosti inštitúcií tak na národnej, ako aj EÚ úrovni,“ uviedla Flašíková Beňová.

Zákonnosť používania európskych finančných prostriedkov majú pritom v prvom rade zaisťovať členské štáty, ako ich prijímatelia.

Na Slovensku je whistleblowerov málo

„Potrebná je, samozrejme, napríklad aj úzka spolupráca s Európskym úradom pre boj proti podvodom. Okrem toho majú k dispozícii celý rad rôznych nástrojov. Výsledky v rámci jednotlivých krajín však často nie sú uspokojivé,“ priblížila europoslankyňa.

Na Slovensku je napríklad niekoľko rokov účinný zákon, ktorý rieši ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

„Objavujú sa však hlasy, že sú napriek tomu chránení nedostatočne. Aj preto je ľudí, ktorí sa odvážia niečo povedať, stále len nepatrné množstvo,“ uzavrela Monika Flašíková Beňová.

Čítajte aj: Komisia mala zhodnotiť boj proti korupcii v EÚ. Neurobila tak