Europoslanci schválili Junckerovu Komisiu „poslednej šance“

Zdroj: EP

Poslanci Európskeho parlamentu dnes napoludnie schválili vymenovanie kolégia 27 komisárov tak, ako bolo predstavené zvoleným predsedom Európskej komisie Jean-Claude Junckerom. Novú komisiu podporilo 423 poslancov, 209 hlasovalo proti a 67 členov EP sa hlasovania zdržalo.

Komisiu musí ešte formálne vymenovať Rada, aby sa úradu ujala 1. novembra 2014.

Kto je to podpredseda?

Juncker si pred hlasovaním v rozprave vysvetľoval s poslancami niektoré okolnosti fungovania a plánov nového kolégia.

Piati podpredsedovia EK nie sú podľa jeho slov „malými šéfmi“ ostatných komisárov. Prizvukuje, že pred právom sú si všetci rovní a prirovnáva ich k projektovým manažérom jednotlivých oblastí, hoci s právom veta.

Čuduje sa, koľko polemiky a kritiky sa voči ním navrhnutému novému systému práce Komisie objavilo. „Nerozumiem tomu, pretože každý, s kým som hovoril povedal, že by práca Európskej komisie mala byť efektívnejšia.“

Chcel sa vraj vyhnúť doterajšej praxi, v ktorej každý komisár pracoval vo „vlastnom, presne vymedzenom kúte.“

„Nikto si pri tom nevšimol, že v tomto celom najviac strácam ja, pretože som sa vzdal veľkej časti svojich právomocí ich delegáciou.“

Doplnil, že hoci sa nevyhráža, „ten, kto deleguje si vždy môže zobrať tieto právomoci naspäť“ ak to bude potrebné.

Odtlačok europarlamentu

Pokiaľ ide o Komisiu ako inštitúciu „nebudeme generálnym sekretariátom pre Radu, ani vazalom Európskeho parlamentu, hoci sme pripravení počúvať, čo nám hovoríte,“ povedal Juncker.  

Nasledoval výpočet ústupkov Európskemu parlamentu pri zostavovaní novej Európskej komisie. V prvom rade ide o výmenu slovinskej nominantky Alenky Bratušekovej za Violetu Bulcovú.

Keďže nechcel porušiť architektúru novej Komisie, rozhodol sa slovenského nominantna Maroša Šefčoviča, vzhľadom na jeho skúsenosti z podpredsedníckeho postu, posunúť na pozíciu podpredsedu pre energetickú úniu. Bulcová zase dostala oblasť dopravy, hoci bez vesmírnej zložky, ktorá sa presunula ku komisárovi pre jednotný trh.

Maďarskému kandidátovi Tiborovi Navarscisovi nahradil oblasť občianstva EÚ, pre ktorú podľa europoslancov nebol vhodný, tematikou športu. Občianstvo priradil českej dezignovanej kandidátke Věre Jaurovej.

Medzi ďalšie požiadavky europoslancov, ktorým Juncker vyhovel, je navrátenie oblasti regulácie liekovej politiky komisárovi zodpovednému za zdravie. Viaceré hlasy totiž kritizovali jeho pôvodný plán priradiť lieky a zdravotné pomôcky k portfóliu pre priemysel.

Ústretovým krokom smerom k environmentálne zmýšľajúcim politickým skupinám v EP bolo aj pridelenie prierezovej oblasti „udržateľnosti“ prvému podpredsedovi EK, Holanďanovi Fransovi Timmermansovi.

Boj o ženy

V Junckerovej Komisii bude rovnaký počet žien, ako v tej končiacej – 9.

 „Musel som tvrdo bojovať s členskými štátmi, aby nominovali ženy. Na začiatku tohto procesu boli len tri. Odmietol som veľa mužských kandidátov, kým sa mi podarilo presvedčiť viacero premiérov,“ opisoval proces nominácií.  

Položartom komentoval, že mu je ľúto, že jeho krajina Luxembursko neposlalo ženu, nabudúce to podľa neho napraví. Bývalá luxemburská eurokomisárka Viviane Reding strávila v Komisii 15 rokov.

Na poznámku z pléna odpovedal: „nie nebudem schopný podstúpiť zmenu pohlavia v krátkodobom horizonte, možno v dlhodobom.“

Trojité A pre sociálnu oblasť

Juncker sa v procese formulovania svojich politických priorít viackrát prihlásil k sociálnej dimenzii EÚ, niekoľkokrát aj nad rámec jeho materskej Európskej ľudovej strany.

Európsky semester – systém hospodárskeho riadenia v eurozóne – nesmie byť len o ekonomike a financiách, musí mať aj silný sociálny rozmer, zopakoval poslancom.

„Každá krajina chce mať ekonomický rating trojité A. Nemecko ho má, aj si ho asi udrží, o Luxembursku si nie som taký istý. Európa ako celok však musí mať trojité A v sociálnej oblasti,“ povedal za potlesku poslancov.

Prístup jeho Komisie k Paktu rastu a stability podľa Junckera „nebude revolučný“. Rozpočtová zodpovednosť ostáva prioritou, a flexibility sa budú hľadať výlučne v rámci znenia Paktu. „Potrebujeme oboje,“ povedal.

ISDS

Nové šéf eurokomisie považoval za potrebné vyjasniť aj svoj postoj k ISDS (medzinárodnej investičnej arbitráži), ktorá by mohla byť súčasťou obchodnej a investičnej dohody s USA (TTIP). Europoslancom prisľúbil, že v dohode nebude nič „čo obmedzí jurisdikciu európskych súdov a naruší princíp vlády zákona a rovnosti pred zákonom.“

Rokovací mandát Európskej komisie s americkou stranou obsahuje podľa neho jasné podmienky v tomto zmysle.

Investičná injekcia

Obsiahlejšie hovoril aj o vlajkovej iniciatíve novej Komisie v prvých mesiacoch svojho pôsobenia – prisľúbený investičný balík v hodnote 300 miliárd eur nasmerovaný na konkrétne investičné projekty v EÚ s potenciálom generovať rast v strednodobom horizonte.

„Nič ma od tohto plánu neodvedie,“, vyhlásil. Namiesto ohlasovaných troch mesiacov chce mať balík sfinalizovaný ešte do Vianoc. Pracovať na ňom bude primárne fínsky podpredseda EK Jyrkki Katainen pre rast a investície, spolu s Marošom Šefčovičom a ďalšími komisármi.

Posledná šanca

Európskemu parlamentu Juncker prisľúbil, že bude pre jeho Komisiu prvým referenčným bodom. Odkaz mal aj pre tých, ktorým sa nepáči, že európske politické strany prichádzajú v európskych voľbách s vlastnými kandidátmi na post predsedu EK. „O päť rokov to uvidíte znovu“, vyhlásil otočený smerom k britským euroskeptikom v sále.

Povedal však tiež, že európska integrácia nemôže napredovať proti vôli a existencii národov, ktoré podľa neho „nie sú dočasným konštruktom.“.

Európu musíme budovať na „dobrej vôli“, ktorej je podľa neho v Európe dosť. Jeho Komisia bude podľa neho tou poslednou ktorá dostane šancu si dôveru ľudí získať, alebo ju EÚ nezvratne stratí.