Europoslanci u Klausa a územné nároky

Podľa Ireny Belohorskej nikto z europoslancov nevedel, že sa zo stretnutia vytvára záznam, ktorý hrad plánuje zverejniť, čo urobil už dve hodiny po skončení stretnutia. Povedala to dnes na tlačovej konferencii.

Kontroverzný prepis rokovania z 5. 12. 2008, zachytáva Klausove pobúrenie nad otázkami europoslancov, predovšetkým írskeho šéfa UEN Briana Crowleyho, ktorý Klausovi vyčítal urážku írskej vlády a šéfa Zelených Daniela Cohn-Bendita, ktorý priniesol Klausovi na hrad malú symbolickú vlajku Európskeho parlamentu, ktorá tam podľa Belohorskej z hľadiska protokolu mala byť.  

Podľa europoslankyne Belohorskej išlo o „účelovo zverejnený záznam, ktorý nebol úplný a „neodzrkadľoval atmosféru stretnutia“. „Zaujímalo by ma či si pán prezident robil zápis aj zo stretnutia v Írsku s osobami, proti ktorým boli protesty“. Narážala pri tom na stretnutie Václava Klausa s mecenášom kampane „Nie Lisabonu“ Declanom Ganlyem.

Prezident Václav Klaus podľa Belohorskej od stretnutia, ktoré sa už tradične koná medzi zástupcami EP a predstaviteľmi budúcej predsedajúcej krajiny EÚ, „tanečky, vzájomné úsmevy, kávičku a že sa po pol hodine pôjde preč.“ Publikovaním prepisu v piatok večer, chcel podľa europoslankyne Klaus zasiahnuť do vnútrostraníckej diskusie, kedy sa cez víkend rozhodovalo o poste predsedu ODS medzi Mirkom Topolánkom a Pavlom Bémom. „To považujem za úplne neprípustné“ povedala Belohorská.

„Nie som tá, čo chce evokovať problémy medzi Čechmi a Slovákmi“, dodala. Konferencia predsedov politických skupín EP sa podľa jej slov uzniesla na tom, že nebudú dávať k tomuto incidentu oficiálne stanovisko, ale prijali usmernenie, že sa o tom môže informovať.

Novinárom tiež povedala o konverzačnej výmene, ktorá nie je súčasťou prepisu zverejeného kanceláriou českého prezidenta. Keď sa líder socialistov v EP, Nemec Martin Schulz počas rokovania spýtal, či môže hovoriť po nemecky, Klaus mu mal odpovedať, že áno pokiaľ nebude vznášať územné nároky, interpretovala Belohorská konverzáciu na hrade. Klaus sa za to neskôr podľa nej ospravedlnil.