Europoslanci vyčítajú štátom, že o európskom prokurátorovi rozhodujú netransparentne

Poslanci Európskeho parlamentu Ingeborg Grässleová (EPP, Nemecko) a Claude Moraes (S&D, Veľká Británia) počas návštevy Slovenska. [TASR/Dano Veselský]

Po prvom kole rokovaní o hlavnom európskom prokurátorovi či prokurátorke nedospeli europoslanci a Rada k dohode. Parlament trvá na podpore Rumunky Laury Kövesiovej, členské štáty na francúzskom kandidátovi Jeanovi-Francoisovi Bohnertovi.

Vyjednávači Európskeho parlamentu (EP) a Rady EÚ (členské štáty) nedosiahli v stredu dohodu o vymenovaní prvého šéfa vznikajúcej Európskej prokuratúry (EPPO. Ďalšie kolo rokovaní je naplánované na budúci týždeň, 27. marca a kvôli plenárnej schôdze EP sa bude konať cez videokonferenciu.

Kandidátkou Európskeho parlamentu pre post generálnej prokurátorky EPPO je bývalá hlavná protikorupčná prokurátorka v Rumunsku Laura Kövesiová. Vecne príslušné výbory Európskeho parlamentu si vypočuli všetkých troch kandidátov, ktorých odporučil odborný panel. Z hlasovania vyšla víťazne Kövesiová, ktorú za najpreferovanejšiu kandidátku označil aj panel.

Europrokuratúra: Rumunská kandidátka Kövesiová si získala europoslancov

Laura Kövesiová má podporu europoslancov, nie však členských štátov. Kompromisným riešením môže byť francúzsky kandidát, ktorý tiež zaujal. Europoslanci hľadali hlavného európskeho prokurátora so skúsenosťami s politickým tlakom.

Na mene sa však europoslanci musia dohodnúť s členskými štátmi. Tie na úrovni veľvyslancov hlasovali v tajnej voľbe, ktorá posunula dopredu Francúza Jeana-Francoisa Bohnerta.

Trojčlennú skupinu vyjednávačov europarlamentu vedie holandská europoslankyňa Judith Sargentiniová (Zelení/Európska slobodná aliancia, Holandsko) Jej členmi sú aj predsedníčka výboru pre rozpočet Ingeborg Grässle (EPP, Nemecko) a predseda výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci Claude Moraes (S&D, Veľká Británia).

Rumunský europoslanec Siegfried Mureşan (EPP) popísal pre portál HotNews priebeh rokovaní.

Rada bola podľa neho v defenzíve. Parlament argumentuje, že jeho výberová procedúra bola demokratická a transparentná, na základe verejného vypočutia kandidátov. Nič také neplatí pre Radu.

Hlasovanie na úrovni veľvyslancov (Coreper) bolo tajné a udialo sa bez toho, že by boli kandidáti vypočutí. Rumunská kandidátka čelí intenzívnemu negatívnemu lobingu. Rumunská vláda sa všemožne snaží jej zvoleniu zabrániť. Nedávno založený rumunský úrad ju vyšetruje zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Deje sa to na základe obvinení politika a biznismena stíhaného za korupciu v čase, keď bola Kövesiová na čele protikorupčnej agentúry.

Európsky parlament by chcel, aby sa rokovaní zúčastnili aj odborníci z výberového panelu, ktorý zoradila kandidátov podľa poradia ich preferencie, aby sa mohol lepšie zohľadniť aj ich pohľad pri konečnom rozhodnutí. Rada toto nateraz odmieta.

Ak rokovacie tímy Európskeho parlamentu a Rady EÚ nedosiahnu dohodu ani 27. marca, ďalšími dátumami týchto rokovaní sú 4. apríl a 10. apríl.

EPPO bude mať sídlo v Luxemburgu a jej úlohou bude vyšetrovať a stíhať korupciu, cezhraničné podvody s DPH a zločiny proti rozpočtu EÚ. Fungovať by mala začať do konca roka 2020. Doteraz EPPO podporilo 22 členských štátov EÚ, ďalšie majú možnosť kedykoľvek sa pridať do tohto mechanizmu posilnenej spolupráce.