Europoslanci za SaS Jurzyca a Ďuriš Nicholsonová budú členmi frakcie ECR

Novozvolení spolupredsedovia skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov Ryszard Legutko & Raffaele Fitto [Twitter/ECR]

Dvaja slovenskí poslanci zvolení za stranu SaS sa rozhodli zotrvať v politickej skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR), ktorej členom bol pred nimi aj Richard Sulík.

Pre TASR účasť dvoch slovenských europoslancov zo SaS v skupine ECR potvrdil Jurzyca. Zároveň uviedol, že v europarlamente sa bude uchádzať prioritne o členstvo vo výbore pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľov (IMCO) a ako náhradník by chcel pôsobiť v hospodárskom a menovom výbore EP (ECON).

Z hľadiska účasti na delegáciách EP pre spoluprácu s tretími krajinami Jurzyca podľa vlastných slov prejavil záujem o členstvo v Delegácii EP pre vzťahy s Najvyššou radou, čiže s Ukrajinou. Jurzyca priznal, že potrebnú pomoc pri zorientovaní sa počas prvých dní v europarlamente a v skupine ECR im zabezpečujú asistenti ich slovenských predchodcov v tejto skupine, ako aj stáli zamestnanci tejto politickej frakcie.

Poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová uviedla, že chce byť stálou členkou vo výbore pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL) a náhradníčkou vo výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). Zároveň má záujem pôsobiť v Spoločnom parlamentnom zhromaždení AKT – EÚ, ktoré sa zameriava na spoluprácu Európskeho parlamentu s parlamentmi afrických, karibských a tichomorských štátov.

Frakcia ECR sa označuje za euroskeptickú a protifederalistickú a jej politickým programom je reforma EÚ na základe eurorealizmu. V novom zložení EP (od 2. júla) bude mať frakcia 62 kresiel. To je pokles o 13 mandátov voči súčasnému stavu a z tretej najvplyvnejšej frakcie sa dostanú až na šieste miesto. Okrem ľudovcov, socialistov a liberálov-centristov získali viac mandátov ako ECR aj Zelení a poslanci z populistických a krajne pravicových strán z tábora Marine Le Penovej a Mattea Salviniho.

Taliansko-poľský tandem na čele

Skupina ECR si včera počas svojej ustanovujúcej schôdze zvolila nové vedenie. Spolupredsedami skupiny budú taliansky europoslanec Raffaele Fitto zastupujúci krajne pravicovú opozičnú formáciu Bratia Talianska. Nahradí britského konzervatívca Syeda Kamalla. Poľský europoslanec Ryszard Legutko bude aj naďalej pokračovať ako spolupredseda skupiny. Do vedenia frakcie bolo vymenovaných šesť podpredsedov a dvaja pokladníci.

Šéf konzervatívcov v europarlamente: Únia nie je pri brexite tak jednotná, ako sa tvári

Východná Európa má obavy, že Francúzsko a Nemecko budú tlačiť na brexit bez dohody, tvrdí najvyššie postavený britský konzervatívec v Európskom parlamente SYED KAMALL.

Skupina zároveň potvrdila, že český europoslanec Jan Zahradil je kandidátom ECR na post predsedu Európskeho parlamentu. Voľby nového šéfa europarlamentu sa budú konať 2. júla počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu. Zahradil bol aj volebným lídrom ECR v eurovoľbách. Zahradil uviedol, že je pripravený prijať túto výzvu, pričom v prípade úspechu by chcel zaistiť viac rovnováhy medzi inštitúciami EÚ.

“Chcem zvýšiť dôveru verejnosti v Európsky parlament a v inštitúcie EÚ vo všeobecnosti. Môžeme to urobiť len vtedy, ak ukážeme ľuďom, že ich počúvame, a to znamená, že parlament sa zmení na zhromaždenie, ktoré bude počúvať rôzne názory a ktoré vedie skutočne otvorené diskusie,” uviedol v správe pre médiá. Upozornil, že tohtoročné eurovoľby (23.-26.5) ukázali, že občania sú znepokojení vývojom, ktorým sa EÚ uberá. Aj preto by sa mal Európsky parlament snažiť nájsť novú rovnováhu nielen medzi inštitúciami EÚ, ale aj medzi národnou a európskou úrovňou.

Do frakcie pribudli aj traja noví europoslanci za stranu Vox zo Španielska, ktorá doteraz nemala zastúpenie v EP.