Europoslancov nepustili na summit

Pri zhrnutí poučení z Francúzskeho predsedníctva, v piatok (12. decembra), žiadal súčasný predseda Európskej rady Nicolas Sarkozy prijatie menej rigidných pravidiel a väčšiu flexibilitu a pragmatizmus na summitoch EÚ.

Napriek tomu, niekoľko európskych poslancov, ktorí chceli v tento deň priamo na mieste konania summitu reagovať a rozprávať sa s novinármi o jeho záveroch, vôbec nevpustili do budovy, v ktorej prebiehalo rokovanie a rozhovory tak dávali vonku v zime.

Pravidlá upravujúce prístup na Európsku radu umožňujú cca 20 europoslancom s akreditačnými badgemi zúčastniť sa stretnutia, ale len  vtedy, ak v konkrétny deň navštívi summit aj predseda Parlamentu Hans-Gert Pöttering, povedal pre EurActiv zamestnanec Rady. Pöttering vystúpil na summite o deň skôr, no keďže 12. nebol fyzicky prítomný, europoslancom vstup do budovy neumožnili.

Sťažilo to aj prácu novinárov, ktorí sa museli presúvať medzi Radou a jej okolím, kde sa europoslanci delili s novinármi o svoje reakcie.

Monica Frassoni, spolupredsedníčka Zelených v EP, počas včerajšej rozpravy v pléne EP vyhlásila, že takéto praktiky sú neakceptovateľné, keď zoberieme do úvahy to, že Parlament spolurozhoduje o európskej legislatíve. Pöttering uviedol, že jeho kancelária skúsila všetko, aby zabezpečila pre europoslancov vstup do Rady, ale bez úspechu.

Šéf liberálov pre EurActiv povedal, že pravidlá Rady sú „škandalózne“. „Ak by európski občania vedeli, aký dešpekt preukázali členské štáty voči ich voleným zástupcom, bol by to škandál. Prinajmenšom lídri politických skupín a strán sprevádzaní tými poslancami, ktorí majú v EP na starosti kľúčovú legislatívu, by mali mať prístup na summity vždy.“